.
.
.

رئیس قوه قضاییه ایران: اموال کانادا شناسایی و مصادره می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه ایران، دوشنبه 16 سپتامبر از اقدام «مقابله به مثل» کشورش به دلیل مصادره اموال جمهوری اسلامی توسط کانادا خبر داد و اعلام کرد که با همکاری وزارت امور خارجه و بخش بین الملل قوه قضائیه، کار مشترکی برای شناسایی اموال کانادا انجام می‌شود و پس از آن، ایران اقدام به توقیف و مصادره این کالاها خواهد کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری صداوسیمای ایران، رئیس قوه قضائیه این کشور در واکنش به مصادره اموال کشورش توسط کانادا از اقدام «مقابله به مثل» خبر داد.

ابراهیم رئیسی اقدام کانادا را «غیرقانونی» دانست و گفت: «ما با همکاری وزارت امور خارجه و بخش بین الملل قوه قضائیه کار مشترکی را برای شناسایی اموال کانادا انجام خواهیم داد». او در ادامه از «توقیف و مصادره» اموال کانادا از طریق مجامع بین‌المللی پس از شناسایی خبر داد.

گفتنی است، دو ملک متعلق به دولت ایران که در کانادا مصادره شده بود و ده‌ها میلیون دلار ارزش داشت، به فروش رفته و درآمد حاصل از آن به قربانیان «تروریسم» که توسط رژیم جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شده‌‌اند، پرداخت می‌شود.

بر اساس گزارش شبکه خبری گلوبال نیوز و بر طبق اسناد ثبت شده در دادگاه عالی انتاریو در ماه گذشته، قربانیان «تروریسم» سهمی از مبلغ فروش چند ملک متعلق به دولت ایران در شهرهای اتاوا و تورنتو را دریافت می‌کنند.

بر اساس این گزارش، مدارک دادگاه نشان می‌دهد که این املاک به مبلغی بیش از 28 میلیون دلار فروخته شده‌اند. دریافت کنندگان این مبلغ قربانیان و یا خانواده قربانیان عملیات گروه‌های حماس و حزب‌الله هستند که دولت جمهوری اسلامی از این گروه‌ها حمایت‌های مالی، نظامی و آموزشی می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به این اقدام کانادا، فروش ساختمان‌های متعلق به حکومت ایران در کانادا را «غیر قانونی و در تقابل آشکار با حقوق بین‌الملل» خواند.

عباس موسوی روز جمعه 13 سپتامبر، یک روز پس از فروش اموال ایران در کانادا، خواستار لغو این اقدام توسط کانادا شد. او از اقدام ایران «منطبق با موازین بین‌المللی نسبت به استیفای حقوق خود» خبر داد.