.
.
.

اعتراض‌ها به محکوم شدن دو متهم زاهدانی به اعدام و 10 سال حبس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان از صدور حکم اعدام و 10 سال حبس برای دو متهم زاهدانی خبر داد.

بر اساس گزارش روابط عمومی دادستانی سیستان و بلوچستان، دوشنبه 16 سپتامبر 2019، علی موحدی راد دادستان عمومی و انقلاب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان، از صدور حکم برای دو متهم با نام های اختصاری «امین. ب» و «عبدالحکیم. ک» به اتهام محاربه، عضویت و همکاری با گروهک‌های «تروریستی»، توسط دادگاه انقلاب زاهدان خبر داد.

بر اساس این گزارش، برای این دو متهم، 10 سال حبس و اعدام به عنوان مجازات تعیین شده که در حال حاضر غیرقطعی است.

در حالی که صدور این حکم مورد اعتراض گسترده کاربران در فضای مجازی قرار گرفته، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان، عده‌ای را متهم به «هوچی‌گری و القای افکار منفی و خلاف واقع در فضای مجازی» کرد که قصد دارند با این اقدام «اخبار کذب» منتشر کنند.

او از فرصت اعتراض به حکم صادر شده برای این دو متهم همانند سایر افراد خبر داد.

موحدی راد، اعلام کرد که برخی به دنبال این هستند تا این دو متهم را به عنوان «مولوی اهل سنت» معرفی و در جریان پرونده «خلل» ایجاد کنند اما سندی از مولوی بودن این افراد به دادگاه ارائه نشد بلکه حتی «طلبه مدرسه دینی بودن آن‌ها» نیز مورد تائید هیچ نهادی قرار نگرفت.

او از ارجاع این پرونده به دادگاه ویژه روحانیت در صورتی که سندی از مولوی بودن این دو فرد ارائه شود، خبر داد.

گفتنی است، این دو متهم در سال 2009 طی حمله نیروهای امنیتی به مدرسه علمیه شاه جمال بازداشت شدند. مولوی عبدالقدوس ملازهی و مولوی محمد یوسف سهرابی دو روحانی اهل سنت در سال 2008 اعدام شدند و در همین راستا، فعالان مدنی بلوچ نگرانی خود را از تکرار اعدام روحانیون اهل سنت اعلام کردند.