.
.
.

فلاحت‌پیشه پس از مصادره اموال ایران: املاک کشتی‌ها و کالاهای کانادایی مصادره شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حشمت الله فلاحت‌پیشه، نماینده مجلس ایران خواستار اقدام تلافی جویانه ایران در قبال کانادا شد که اموال جمهوری اسلامی را برای حمایت از قربانی‌های «تروریسم» در جهان، مصادره کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری خانه ملت، یکشنبه 15 سپتامبر 2019، این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، از ضرورت «اقدام حقوقی و متقابل ایران» در واکنش به مصادره اموال ایران توسط کانادا خبر داد.

او «اقدام حقوقی و اقدام مقابله به مثل» را به عنوان دو پیشنهاد تلافی جویانه‌ای مطرح کرد که ایران باید انجام دهد.

فلاحت‌پیشه با اشاره به اینکه باید محاسبه‌ای از میزان اموال و دارایی‌ها که کانادا در ایران دارد انجام شود، گفت: «متاسفانه برخی از دیپلمات‌های ما هزینه‌های گزافی در کانادا صورت داده‌اند و برای همین ایران دست برتر نسبت به کانادا از لحاظ مقابله ندارد».

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس ایران، اقدام کانادا را «خلاف منشور ملل متحد» دانست که به گفته او «تحت فشار لابی‌هایی» انجام شده است.

او با بیان اینکه اقدام متقابل کشورش نباید تنها در زمینه مصادره املاک کانادا در ایران انجام شود، پیشنهاد داد: «این مقابله فقط در زمینه املاک نیست، معتقد هستم اگر سیاست مقابله‌ای ایران به تصمیم در کشور تبدیل شود، باید به محاکم حقوقی چنین امکانی داده شود تا مجاز به مصادره کشتی‌ها و کالاهایی که به مقصد کانادا از منطقه خارج می‌شوند، باشند».

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، «صدور دستور مصادره شناورها و کالاهایی که از منطقه هرمز به مقصد کانادا می‌روند» را خواستار شد.

گفتنی است، منابع کانادایی، از فروش ده‌ها میلیون دلار از اموال مصادره‌ شده ایران در این کشور توسط دولت «اُتاوا» و پرداخت آن به عنوان غرامت به قربانیان «تروریسم» در سراسر جهان خبر دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این باره اعلام کرد که در صورت عدم لغو این تصمیم و جبران خسارات وارده، جمهوری اسلامی منطبق با موازین بین‌المللی راسا نسبت به استیفای حقوق خود اقدام کرده و در این صورت مسئولیت تمامی عواقب آن بر عهده دولت کانادا خواهد بود.