.
.
.

ظریف: پذیرش پیشنهاد ایران منجر به خاتمه جنگ یمن و گفت‌وگوی احتمالی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه متهم کردن ایران به فاجعه پایان نمی‌دهد، پذیرش پیشنهاد 15 آوریل ایران برای خاتمه دادن به جنگ یمن و ایجاد راهی برای گفت‌وگوی احتمالی را خواستار شد.

وزیر امور خارجه ایران با رد دست داشتن ایران در حمله به پالایشگاه‌های سعودی، وزیر خارجه آمریکا را متهم به «شکست و فریبکاری» کرد.

او به سخنان جدید پمپئو در صفحه توئیتر خود واکنش نشان داده و نوشت: «آمریکا و مشتریان تسلیحاتی‌اش به این توهم که برتری تسلیحاتی به پیروزی در جنگ منجر می‌شود، گرفتار شده‌اند».

ظریف، اعلام کرد که متهم کردن ایران «به فاجعه پایان نمی‌دهد» و به گفته او «پذیرفتن پیشنهاد 15 آوریل ایران» به جنگ یمن خاتمه می‌دهد و باعث «گفت‌وگوی احتمالی» می‌شود.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، بامداد امروز یکشنبه 15 سپتامبر 2019، اعلام کرد که تهران پشت «عملیات پهپادی مقاومت یمن علیه تاسیسات نفتی کشور سعودی» بوده است.

او با تاکید بر دست داشتن ایران در حدود یکصد حمله‌ای که تاکنون علیه کشور سعودی انجام شده، ظریف و روحانی را متهم کرد که فقط به دیپلماسی تظاهر می‌کنند.

پمپئو اعلام کرد: «ایران در بحبوحه تمام درخواست‌هایش برای کاهش‌ تنش، اکنون حمله بی‌سابقه‌ای را علیه این تامین‌کننده انرژی جهان (کشور سعودی) انجام داده است. هیچ مدرکی از اینکه حملات از یمن انجام شده باشند، وجود ندارد».

وزیر خارجه آمریکا، از تمام کشور‌ها خواست تا علنا و یکصدا، حملات ایران را محکوم کنند.