فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس دفتر روحانی: فضای مجازی باعث دسترسی آسان به مواد مخدر می‌شود

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  رئیس دفتر رئیس جمهور ایران، فضای مجازی و انتقال اطلاعات از این طریق را باعث دسترسی آسان به مواد مخدر صنعتی و شیمیایی دانست.

  بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، شنبه 14 سپتامبر 2019، محمود واعظی، رئیس دفتر روحانی، در همایش دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر که در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، گفت: «اگر فضای مجازی نبود و اگر اطلاعات این گونه منتقل نمی‌شد امروز در کشور ما بحث مواد صنعتی و شیمیایی آنقدر در دسترس نبود و دسترسی به مواد مخدر به ویژه مواد مخدر صنعتی آسان نبود».

  او رواج «مواد مخدر صنعتی» علاوه بر مواد مخدر سنتی، طی ساله‌ای اخیر را باعث «افزایش دشواری» مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد.

  پیش از این، منتظر المهدی، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر، آخرین آمار از تعداد معتادان در ایران را دو میلیون و 800 هزار نفر اعلام کرد.

  واعظی از ضرورت بروزرسانی و مدرن شدن تجهیزات مبارزه با مواد مخدر در ایران خبر داد.

  او پایین آمدن سن و افزایش اعتیاد در زنان را بسیار خطرناک توصیف کرده و بر صدمات غیرقابل جبران در این زمینه تاکید کرد.

  گفتنی است، بر اساس آمار سال 2017 در ایران، تریاک با سهم 53 درصدی، پرمصرف‌ترین نوع مواد در این کشور است.

  سعید صفاتیان، رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص، علت گران نشدن این ماده مخدر را مدیریت قاچاقیان اعلام کرد و توضیح داد: «مصرف‌کنندگان بیش از 40 هزار میلیارد تومان بابت خرید تریاک می‌دهند، اما قاچاقچی‌ها قیمت مواد را به ‌خاطر ترس از گرایش معتادان به مصرف مواد مخدر دیگر بالا نمی‌برند».

  از سوی دیگر، چند سال پیش «بیمه درمان اعتیاد» برای درمان و كاهش آسیب رسانی به معتادان بی بضاعت، پیش‌بینی شد. اما بودجه لازم برای اجرایی شدن آن تا چند سال تامین نشد تا اینكه بالاخره امسال از لایحه بودجه حذف شد.

  این در حالی است که اسکندر مومنی، دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، در نشست خبری خود اعلام کرد که در ایران در سال گذشته، حدود «3672» نفر در اثر مصرف مواد مخدر جان باختند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران