.
.
.

هزینه تامین سبد معاش در ایران در کمتر از 6 ماه 101 درصد گرانتر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری ایلنا با ارائه محاسبه‌ای نشان داد که هزینه تامین سبد معاش در ایران از اسفند 97 تا مرداد 98 بیش از 101 درصد افزایش یافته و از 37.5 میلیون ریال به 75.8 میلیون ریال رسیده است.

به گزارش ایلنا خبرگزاری کار ایران، در جلسه شورای عالی کار، فرامز توفیقی رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران هشدار داد: «تا دیر نشده باید راهکاری پیدا کرد، مزد کارگران به راستی نیازمند ترمیم است.»

منبع نمودار: خبرگزاری ایلنا
منبع نمودار: خبرگزاری ایلنا

در این نشست موضوع سبد معاش خانوار، با احتساب 3.3 عضو برای هر خانوار، مورد بررسی قرار گرفت و بر همین اساس «سبد معاش محاسبه شده در اسفند ماه برابر با 37592625 ریال بود که فاصله سبد 75874250 ریالی مرداد ماه با آن، 38261625 ریال است؛ در واقع در پنج ماه نخست امسال، حداقل هزینه‌های زندگی کارگران، 3 میلیون و 826 هزار تومان زیاد شده است!»

به گفته توفیقی « این رقم تقریباً دو برابر حداقل دستمزد دریافتی کارگران است! یعنی کارگران در این 5 ماه، دو برابر دستمزدشان، متحملِ تورم هزینه‌های زندگی شده‌اند. همین یک مولفه به تنهایی ضرورت «ترمیم دستمزد» را به خوبی نشان می‌دهد.»

فرامرز توفیقی پیش از این از کاهش قدرت خرید 90 درصدی کارگران خبر داد و گفت که حتی «معجزه» هم نمی‌تواند آن را در ماه‌های آینده جبران کند. او در آوریل 2018 گفته بود: « تا ششم مهرماه، دستمزد کارگران 90 درصد قدرت خرید خود را از دست داده است؛ به معنای دقیق‌تر اگر قدرت خریدِ مزد کارگران را در ششم مهر 97 با همین مولفه در پایان اسفند 96 مقایسه کنیم، کاهش 90 درصدی نمودار می‌شود؛ کاهشی که به نظر نمی‌رسد حتی اگر «معجزه‌ای» رخ بدهد و کاهش قیمت دلار برای یک مدت قابل قبول، پایدار بماند، تا چند ماه آینده جبران شود.»