.
.
.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: اروپا به وعده هایش درباره برجام عمل نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، با بیان اینکه اتحادیه اروپا قرار بود خلاء عدم حضور آمریکا در برجام را پر کند و جایگزین آن شود از عدم تعهد اروپا به وعده هایش خبر داد.

«کورنل فروتا»، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، امروز یکشنبه 8 سپتامبر 2019، دیدار کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر صالحی، در نشست خبری با مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی، برجام را «جاده دو طرفه» توصیف کرد که اگر «یک طرفه» شود، جمهوری اسلامی نیز «تصمیمات مقتضی» را در «زمان مناسب» می گیرد همانگونه که در سه گام کاهش تعهدات برجامی این کار را انجام داد.

او با ابراز تعجب از اظهارنظر سخنگوی اتحادیه اروپا که تعهد اروپایی ها به برجام را بسته به تعهد ایران کرد، بر عدم تعهد اروپایی ها به این قراداد تاکید کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با گلایه از بدعهدی اروپایی ها در برجام، پیش از این اعلام کرد که اروپایی ها کمتر از یک درصد به تعهداتشان در برجام پایبند بودند، در همین راستا ایران تصمیم به برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجامی طی روزهای اخیر گرفت. نیویورک تایمز ایران در این باره نوشت: «این اقدام، فاصله ایران را از توافق هسته ای دورتر می کند. این سومین گام ایران در مسیر کاهش تعهداتش در برجام از زمان اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکاست».

ایران در نامه ای به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جزئیات گام سوم را تشریح کرد.

از سوی دیگر، یک مقام اروپایی پیش از این در گفت وگو با آسوشیتدپرس، گفته در صورتی که گفت‌وگوها با ایران به نتیجه نرسند کشورهای اروپایی از ساز و کار موسوم به «مکانیسم ماشه» برای برگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران استفاده خواهند کرد.

این مقام اروپایی تصریح کرد که اگر هیچ چیز تغییر نکند، کشورهای اروپایی ممکن است به مکانیسم تعبیه‌ شده در برجام برای حل و فصل اختلافات متوسل شوند که این اقدام در نهایت می‌تواند به بازاعمال تحریم‌ها علیه تهران منجر ‌شود و در این حالت، قطعنامه‌های تحریمی پیشین سازمان ملل متحد علیه ایران احیا خواهند شد.