.
.
.

سازمان هواپیمایی ایران: بدلیل گرانی بلیط فقط 2 درصد مردم ایران سوار هواپیما می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام مسئول در سازمان هواپیمایی ایران اعلام کرد که فقط دو درصد از مردم ایران توان تهیه بلیط گرانقیمت هواپیما را دارند.

بر اساس گزارش خبرگزاری صداوسیما، چهارشنبه 4 سپتامبر 2019، رضا جعفرزاده از استفاده تنها 2 تا 2.5 درصد مردم از سیستم حمل و نقل هوایی در حال حاضر خبر داد.

مطابق گفته او، سازمان هواپیمایی طبق قانون، نرخ تکلیفی برای شرکت‌های هواپیمایی ندارد، اما مدیران عامل شرکت‌های هواپیمایی دامنه نرخی را بر اساس هزینه‌های تمام شده یک ساعت صندلی پرواز تعیین می‌کنند.

جعفرزاده، از لزوم کاهش نرخ بلیط به دلیل کاهش نرخ ارز در ایران خبر داد.

او فروش بلیت هواپیما خارج از دامنه نرخ مورد تعیین از سوی شرکت‌های هواپیمایی را تخلف دانست که با آن برخورد می‌شود.

نوسانات نرخ ارز طی سال گذشته در ایران، با توجه به اینکه بخشی از هزینه شرکت‌های هواپیمایی با ارزهای خارجی محاسبه می‌شود، موجب بالا رفتن قیمت بلیط هواپیما شد. اما طی چند ماه اخیر، نرخ دلار، روند نزولی به خود گرفته است. اما نه تنها کاهشی در قیمت‌ها از جمله نرخ بلیت هواپیما ایجاد نشد بلکه به طور بی‌سابقه‌ای نرخ آن افزایش یافت.

احسن علوی، نماینده مردم سنندج در مجلس ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از بالا بودن نرخ بلیط پروازهای هوایی داخلی، از افزایش چشمگیر بلیط هواپیما طی یک سال اخیر خبر داد که باعث شده مردم اقدام به حذف سفرهای هوایی از سبد مسافرتی خود کنند.

او تاکید کرد که قیمت بلیط هواپیما نسبت به گذشته حدود 50 درصد افزایش یافته و در سفرهای طولانی‌تر این افزایش قیمت‌ها بسیار بیشتر است.