.
.
.

روحانی: بعید می‌دانم امروز یا فردا با اروپا به نتیجه برسیم گام سوم را برمی‌داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران چهارشنبه 4 سپتامبر در جلسه هیات دولت اعلام کرد که جمهوری اسلامی گام سوم را برای کاستن از تعهدهای‌هسته‌ای‌اش در برجام برمی‌دارد.

خبرگزاری ایسنا گزارش داد، پرویز اسماعیلی معاون دفتر رییس جمهوری ایران به نقل از روحانی اعلام کرد که بعید میدانم امروز و فردا با اروپا به نتیجه برسیم، گام سوم را اعلام خواهیم کرد.

پرویز اسماعیلی در صفحه توییترش نوشت، اکنون دکتر روحانی درجلسه دولت: «بعید میدانم امروز و فردا با اروپا به نتیجه برسیم. گام سوم ایران را که باطن فوق العاده مهمی دارد وشتاب ویژه ای به فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی خواهد داد، اعلام خواهیم کرد».

روحانی در این جلسه گفته است: «فرصت شش ماهه دیگری برای بازگشت به تعهدات،مذاکره وتوافق پیش روی اروپاست».

روحانی روز گذشته (سه‌شنبه 3 سپتامبر) در سخنرانی‌اش در مجلس نیز گفته بود، اگر مذاکره‌های ایران و طرف‌های اروپایی در برجام تا پنج‌شنبه به نتیجه نرسد، ایران برای بار سوم از تعهدهای‌هسته‌ای‌اش در برجام می‌کاهد.

از سوی دیگر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته است که نیاز اروپا به مجوز آمریکا باعث تاسف است. ظریف تاکید کرد، اینکه فرانسه یا اروپا برای انجام اقدامات‌شان نیاز به مجوز از آمریکا دارند قابل فهم است، اما از نظر ما باعث تاسف است.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران نیز روز گذشته (سه‌شنبه 3 سپتامبر) گفت، از نظر تهران بازگشت به اجرای کامل برجام منوط به دریافت 15 میلیارد دلار برای یک دوره چهار ماهه است و در غیر این صورت روند کاهش تعهدات ایران ادامه خواهد یافت.

عباس عراقچی که پس از مذاکرات روز دوشنبه در پاریس به اسلوونی سفر کرد، در جمع به خبرنگاران گفت: «محور مذاکرات با فرانسه در خصوص نحوه تامین مطالبه جمهوری اسلامی در خصوص فروش نفت و نحوه تامین درآمدهای حاصله است».

عراقچی تاکید کرد: «به دنبال تماس‌های تلفنی آقای ماکرون رئیس جمهور فرانسه، به ایشان تاکید شد که یا اروپا می بایست از ایران نفت خریداری کند و یا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می‌شود و در حقیقت به نوعی به معنای پیش فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد».

عراقچی در ادامه این گفت‌وگو توضیح داد بعد از دریافت 15 میلیارد دلار جمهوری اسلامی آمادگی گفت‌وگو با کشورهای 1+4 را دارد اما واقعیت آن است که هنوز در خصوص دستور کار این گفت‌وگوها اختلاف نظرهای جدی بین طرفین وجود دارد.