.
.
.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران: دشمن اگر اراده رساندن نفت ما به صفر کند موفق می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با تاکید بر اینکه اقتصاد این کشور، یک اقتصاد وابسته به نفت است، گفت که اگر روزی «دشمن» اراده کند فروش نفت ما را به صفر برساند، «تا حدودی» موفق می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد باقری چهار سپتامبر 2019 بر وابسته بودن اقتصاد ایران به نفت اشاره کرده و تاکید کرد که تلاش‌های این کشور برای جدا کردن اقتصاد از نفت خام به توفیق نرسیده است.

او در ادامه گفت: «این باعث می‌شود دشمن روزی اراده کند فروش نفت خام ما را به صفر برساند و تا حدی هم موفق شود. اگر این نفت تبدیل به فرآورده شود، تحریم‌پذیر نیست و سود آن 20 برابر است.»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه 22 آوریل در مصاحبه‌ای گفته بود که آمریکا صادرات نفتی ایران را به صفر خواهد رساند .او گفت واشنگتن معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را تمدید نمی‌کند.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که واشینگتن با دوستان خود برای پر کردن خلاء ناشی از به صفر رساندن نفت ایران را در بازار پر کنند و ایالات متحده جایگزین برای نفت ایران در بازارهای نفت را آماده کرده است.

در دوم ماه می 2019 معافیت‌هایی که آمریکا به برخی از کشورها برای ادامه خرید نفت از ایران داده بود، به پایان رسید و اجرای طرح دونالد ترامپ برای رساندن صادرات ایران به صفر آغاز شد؛ گامی که به منظور افزایش فشار بر تهران برای مذاکره بر سر برنامه‌های هسته‌ای، موشکی‌ و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای‌اش برداشته می‌شود.

محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت محمود احمدی نژاد رئیس‌جمهوری پیشین ایران در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام، دلیل حمله روزهای گذشته به تاسیسات نفتی سعودی را، تلاش ایالات متحده برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عنوان کرد. حسینی در بخشی از پست خود که یکشنبه 19 می منتشر شده، نوشت، حمله به تاسیسات نفتی سعودی «در پاسخ به تلاش آمریکا برای تحریم کامل نفتی ایران» بود.

سخنگوی امنیتی ریاست امنیت کشور سعودی سه‌شنبه 14 می از حمله محدود به دو ایستگاه پمپاژ نفت وابسته به شرکت آرامکو خبر داد.

خبرگزاری رویترز دو سپتامبر 2019 گزارش داد، آمار ردیابی کشتی‌ها و محاسبات رویترز نشان می‌دهد که تحریم‌ها علیه صنعت نفت ایران صادارت نفت خام این عضو اوپک را بیش از 80٪ کاهش داده است.