.
.
.

ایران 7 تن از 27 خدمه نفتکش‌ بریتانیایی توقیف شده را آزاد خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تلویزیون رسمی ایران چهارشنبه 4 سپتامبر 2019 اعلام کرد که این کشور 7 تن از خدمه «استینا امپیرو» نفتکش‌ بریتانیایی توقیف شده را آزاد خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرد که تصمیم گرفته شد تا 7 تن از خدمه نفتکش‌ بریتانیایی توقیف شده به دلایل انسانی آزاد شوند و آنها می‌توانند فورا خاک ایران را ترک کنند.

ایران نفتکش بریتانیایی «استینا امپیرو» را روز 19 ژوئیه گذشته و دو هفته پس از آن توقیف کرد ‌که نفتکش ایرانی «گریس1» که اکنون به «آدریان دریا 1» تغییر نام داده در تنگه جبل الطارق که تحت فرمانروایی بریطانیا است، توقیف شد.

نفتکش ایرانی اما در ماه اوت گذشته و علی رغم نقض تحریم‌های اروپایی اعمال شده بر رژیم سوریه توسط دولت جبل الطارق آزاد شد.

وب‌سایت «مارین ترافیک» متخصص در زمینه شناسایی مسیر تردد کشتی‌ها اخیرا مسیر نفتکش ایرانی «آدریان دریا 1» را از جبل الطارق به یونان و سپس ترکیه و از آنجا به سوریه و لبنان گزارش کرد.

روز دوشنبه گذشته «مارین ترافیک» گزارش داد که این نفتکش پس از آنکه سواحل سوریه را ترک کرده مجددا به آب‌های مقابل سواحل لبنان رسیده است.

مارین ترافیک روز گذشته نیز در این‌باره گفت، نفتکش ایرانی پس از آن‌که در مقابل سواحل سوریه متوقف شده بود به آرامی در آب‌های منطقه‌ای مقابل سواحل بندر طرابلس لبنان در حال حرکت است.

از سویی منابع العربیه در بندر طرابلس لبنان اما تاکید کردند که نفتکش ایرانی در آب‌های منطقه‌ای لبنان یا سواحل بندر طرابلس وجود ندارد.

سیستم خودکار شناسایی هویت این‌نفتکش پیش از این نشان داده بود که این نفتکش وارد بنادری در یونان و ترکیه شده بود.