.
.
.

پیشنهاد وام 15 میلیارد دلاری فرانسه به ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی مرتبط با پرونده ایران سه‌شنبه 3 سپتامبر 2019 از پیشنهاد وام 15 میلیارد دلاری فرانسه به ایران خبر داد.

این منبع دیپلماتیک فرانسوی مرتبط با پرونده ایران در گفت‌وگو با شبکه «العربیه» به گفت‌وگوهای روز دوشنبه یک هیأت ایرانی به ریاست عباس عراقچی نائب وزیر خارجه ایران با طرف فرانسوی در پاریس اشاره کرد.

او گفت که فرانسه ابتکار اعطای وام 15 میلیارد دلاری به ایران را به عنوان جایگزینی برای ابزار ویژه مالی موسوم به اینستکس (INSTEX) یا سامانهٔ اروپایی حمایت از مبادلات تجاری با تهران را مطرح کرده است به شرط این‌که ایران برای برنامه موشک‌های بالستیک خود حد گذاشته و دست از نقش منطقه‌‌یی‌اش در برهم زدن ثبات بردارد.

این منبع دیپلماتیک فرانسوی در ادامه گفت که خواسته‌های فرانسه از ایران نیز شامل اقدام برای تنش‌زدایی در مرزهای لبنان و اسرائیل است.

خوشبینی‌ ایران

این در حالی است که علی ربیعی سخنگوی دولت ایران دوشنبه 2 سپتامبر ضمن اعلام این که استراتژی تهران تعهد مقابل تعهد است و در این صورت است که گام سوم را متوقف خواهد کرد، نسبت به امکان دستیابی به توافقی با اروپا برای اجتناب از پایان مهلت نهایی که تهران برای کاهش تعهدات هسته‌ایش تعیین کرده، ابراز خوشبینی کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی ربیعی سخنگوی دولت ایران گفت، در صورت پایبندی اروپا، جمهوری اسلامی به برجام باز خواهد گشت. ما تعهد در مقابل تعهد را در پیش گرفتیم، خوشبختانه در بسیاری موارد دیدگاه‌ها به هم نزدیک شده است.

تلویزیون ایران از علی ربیعی سخنگوی دولت ایران نقل کرد که گفته به دنبال گفتگوهای تلفنی میان حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و امانوئل مکرون همتای فرانسوی او دیدگاه‌ها میان ایران و فرانسه درباره توافق هسته‌ای بیش از پیش به هم نزدیک شده است.

ربیعی همچنین بدون ارائه جزئیاتی بیشتر گفت که «دیدگاه‌ها بیش از پیش و درباره تعدادی از مسائل به هم نزدیک شده و هم‌اکنون گفتگوهای فنی درباره راه‌کارهای اجرایی شدن تعهدات اروپایی‌ها ادامه دارد».

از سویی دیگر مقامات فرانسوی نیز هنوز هیچ‌گونه بیانیه‌ای درباره نتایج نشست آنها با هیأت ایرانی در پاریس منتشر نکرده‌اند.