.
.
.

هاشمی‌طبا: روحانی از اختیارات قانونی خود استفاده نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سید مصطفی هاشمی‌طبا، سیاست‌مدار اصلاح‌طلب ایرانی که در آخرین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران نیز کاندیدا شده ولی به نفع حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران فعالیت کرد، با انتقاد از او، گفت که روحانی از اختیارات قانونی خود استفاده نمی‌کند.

هاشمی‌طلبا در گفتگو با روزنامه آرمان گفت: «معتقدم آقای رئیس‌جمهور به جای اینکه هر بار به‌صورت کلی بگویند که اختیارات باید افزایش پیدا کند و مشخص نکنند منظورشان از اختیارات چیست، بهتر است بگویند کدام اختیار را برای نیل به چه مقصود و هدفی نیاز دارند. ایشان که حتی از اختیارات خودش هم استفاده نمی‌کند. برای مثال در همین مساله یارانه‌ها قرار بود دولت به کسانی که توانایی مالی دارند یارانه ندهد اما هنوز این یارانه‌ها پرداخت می‌شوند. 5 سال گذشته و تغییری حاصل نشده...رئیس‌جمهور بهتر است از اختیارات خود استفاده کند و مشکلات را کاهش دهد، بعد به سراغ اختیارات بیشتر برود.»

در حالی که هاشمی‌طبا معتقد است که روحانی از اختیارات قانونی خود استفاده نمی‌کند، مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس ایران، از یک دولت پنهان نام برد که قدرت را در اختیار دارد و از روحانی خواست که در این مورد افشاگری کند.

پزشکیان در گفت‌وگو با روزنامه سازندگی گفت: «روحانی باید همه چیز را افشا کند و به مردم بگوید قدرت در حکومت در دست یک دولت پنهان است که مدیر واقعی کشور می باشد و قدرت را به دست دارد.»

او همه جناح‌های کشور را در اوضاع فعلی مقصر دانسته و افزود: «همه اعم از اصولگرا و اصلاح طلب در فساد و ناکارآمدی مقصرند و بازی “کی بود من نبودم” جواب نخواهد داد. پاسخگویی به مشکلات مردم وظیفه کسانی است که در سایه حرکت می‌کنند و حضوری ثابت در تصمیم‌گیری‌ها دارند.»

حسن روحانی در 26 آگوست 2019 با تاکید بر اینکه دولت باید «اختیارات لازم» را داشته باشد، گفته است از «کسی که اختیار ندارد، چه مسئولیتی می‌خواهید».

علی مطهری دیگر نائب رئیس مجلس ایران نیز در 9 ژوئیه 2019 با اشاره به اینکه «اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی کم نیست»، گفت که حسن روحانی حاضر نشد از برخی اختیارات خود استفاده کند و محمود احمدی‌نژاد در این زمینه جسارت بیشتری از روحانی داشت.