.
.
.

ظریف در مصاحبه با روزنامه آلمانی: تحریم‌ها صدها میلیارد دلار به ما ضرر زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز 26 اوت در حاشیه اجلاس سران گروه هفت، در مصاحبه‌ای با روزنامه آلمانی «زوددویچه تسایتونگ» گفت که «ایران بر اثر تحریم‌های آمریکا و عدم اجرای تعهدات طرف‌های اروپائی در چارچوب برجام»، صدها میلیارد دلار زیان داده و اقتصاد این کشور فلج شده است.

به گزارش راديو فرانسه، ظریف در این مصاحبه افزود: «ما خواهان جنگ نیستیم و از امضاکنندگان اروپائی برجام هم نمی‌خواهیم به همه تعهدات خود عمل کنند، بلکه فقط می‌خواهیم نفت خودمان را بفروشیم و بتوانیم ارز حاصله از آن را وارد کشور کنیم.»

بر اساس این گزارش ظریف تاکید کرد که ایران در عین حال که خواهان یک جنگ نیست، اما در صورت تهدید از خود دفاع خواهد کرد.

مناسبات اقتصادی ایران با جهان عادی نشده است

وزیر امور خارجه ایران به خبرنگار روزنامه «زوددویچه تسایتونگ» که پرسید برای نجات برجام چه راهی باقی مانده است، توضیح داد: «توافق هسته‌ای بر دو ستون متکی است. از یک سو ما متعهد شده‌ایم که از برنامه اتمی خود تنها استفاده غیرنظامی کنیم، از سوی دیگر، جامعه بین‌المللی متعهد شده است که مناسبات اقتصادی ایران را با بقیه جهان عادی سازی کند. ایران، به تعهدات خود عمل کرده است. این را آژانس بین المللی انرژی اتمی پانزده بار از جمله پنج بار پس از خروج آمریکا از برجام تایید کرده، اما مناسبات اقتصادی ایران با جهان عادی نشده است. در واقع این مناسبات امروز به شدت بدتر از دوران پیش از انعقاد توافق اتمی است.»

محمد جواد ظریف در ادامه این وضعیت را ناشی از «اجرا نکردن پیمان اتمی توسط طرف‌های دیگر» و نه ایران دانست.»

خبرنگار آلمانی در همین زمینه گفت: «اروپائی‌ها می‌گویند که همچنان به تعهدات خود پای‌بند هستند.»

همه شرکت‌های اروپایی ایران را ترک کرده‌اند

ظریف پاسخ داد: «شما می‌توانید ساختمان های خالی مانده‌ای را که شرکت‌های اروپائی در تهران اجاره کرده بودند ببینید. همه آن‌ها بار دیگر ایران را ترک کردند. آن‌ها حتی پیش از خروج آمریکا از برجام هم به صورت جدی کار خود را آغاز نکرده بودند. تعهدات اروپائی‌ها با تصویب قوانین پایان نمی‌یابند، بلکه این قوانین باید اجرا شوند.»

سازوکار مالی

اروپا یک سازوکار ویژهٔ مالی برای مبادله تجاری با ایران علیرغم تحریم‌های آمریکا در نظر گرفته که در ژانویه 2019 توسط فرانسه، آلمان و بریتانیا ایجاد شد تا تجارت غیردلاری را با تهران تسهیل کند.

مخالفان دولت حسن روحانی، تأکید می‌کنند که این راهکار در هیچ شرایطی اجرایی نخواهد شد، چون اروپا حتی زمانی که آمریکا هنوز از برجام خارج نشده بود، در راه اجرای آن سنگ‌اندازی کردند.

ظریف در بخشی دیگر از مصاحبه خود افزود: «اروپائی‌ها متعهد به انجام یازده مورد در برجام شده‌اند. ما می‌خواهیم شاهد اجرای این تعهدات باشیم. آن‌ها می‌گویند ما تلاش می‌کنیم، اما متاسفانه ما نتیجه‌ای ندیده‌ایم. اتحادیه اروپا شرکت‌های اروپائی را از تبعیت از تحریم‌های آمریکا منع کرده است، اما شما یک مورد از انجام این خواسته را نشان بدهید.»

ظریف در پاسخ به خبرنگار آلمانی اظهار داشت: «اروپا باید واقع‌گرا باشد. ایالات متحده آمریکا نمی‌تواند خواست‌های خود را به اتحادیه اروپا تحمیل کند. اروپا باید واکنش نشان بدهد. واقع‌گرائی به معنای تسلیم شدن به فشار نیست.»

وزیر خارجه ایران بار دیگر تاکید کرد که اروپا در توافق هسته‌ای به سرمایه‌گذاری روی یازده مورد متعهد شده که خطوط هوائی مسافربری، حمل و نقل و بازگشت شرکت‌های اروپائی از جمله آن‌ها است. وی گفت: «ما همه این‌ها را پیش شرط اجرای کامل تعهدات خود نمی‌دانیم. بلکه فقط می‌خواهیم بتوانیم نفت خودمان را بفروشیم و پول آن را به کشور وارد کنیم. ما صدها میلیارد دلار زیان دیده‌ایم، اقتصادمان رنج می‌برد و ارزش پول ملی مان 75 درصد کاهش یافته است. اروپا خودش را فقط به توضیحاتی درباره پشتیبانی از توافق هسته‌ای محدود کرده است. اما در ایران مردم شغل و درآمدشان را از دست می‌دهند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده هشتم ماه مه 2018 فرمان خروج کشورش از برجام را امضاء کرد و در پی آن تحریم‌هایی را که به موجب توافقنامه هسته‌ای سال 2015 لغو یا تعلیق شده بود بار دیگر علیه جمهوری اسلامی ایران در دو دوره 90 و 180 روزه دوباره اعمال کرد تا اینکه آمریکا تصمیم گرفت صادرات نفت ایران را به صفر رسانده و «فشار حداکثر» را علیه تهران اعمال کند به همین منظور از تمدید دوره شش ماهه معافیت مشروط هشت کشور واردکننده اصلی نفت و گاز ایران خودداری کرد.

سومین گام ایران

هنگامی که خبرنگار زوددویجه تسایتونگ یادآوری کرد که ایران می‌خواهد سومین گام را در مسیر کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای بردارد، محمد جواد ظریف پاسخ داد: «مگر آن که اروپا دست به کاری بزند.»

وزیر امور خارجه ایران در بخش های پایانی مصاحبه خود تصریح کرد که ایران سومین گام در مسیر کاهش تعهدات خود را روز ششم سپتامبر برخواهد داشت. اما اگر با اروپا توافق حاصل شود و اروپائی‌ها اجرای تعهدات خود را آغاز کنند، این گام برداشته نخواهد شد.

او در برابر این پرسش که گام سوم چه خواهد بود گفت: «ما نمی‌دانیم. فقط این را می‌دانیم که این گام هم مثل دو گام پیشین باید قابل پس گرفتن باشد. ما به اروپا 120 روز مهلت دادیم و حالا وقت برداشتن گام بعدی رسیده است.»

در برابر این پرسش که آیا ایران امید خود را به حل مشکل با آمریکا از دست داده است یا نه، وزیر امور خارجه ایران گفت: «ما مشکل را آغاز نکرده‌ایم. رئیس‌جمهوری ترامپ از رئیس‌جمهوری اوباما خوشش نمی‌آید. این مشکل را نه من می‌توانم حل کنم و نه اروپا.»

خبرنگار آلمانی گفت: «اما شما به کاخ سفید دعوت شده بودید.»

ظریف پاسخ داد: «برای چه؟ نیم ساعت به کاخ سفید رفتن مشکل ما را حل نمی‌کند. اگر شما به یک جشن دعوت شوید و همزمان به شما گفته شود که اگر نیائید دیگر اجازه ندارید به شهر ما بیائید، شما این دعوت را خواهید پذیرفت؟ این دعوت نیست، بلکه تهدید است. در همان دیداری که از من دعوت شد به کاخ سفید بروم، تهدید به تحریم شدم.»

در پاسخ به این پرسش که آیا ایران گفت‌وگو با آمریکا را به طور کلی رد می‌کند، وزیرخارجه ایران گفت: «این در دست ما نیست. آمریکا سالن گفت‌وگو را ترک کرد، نه ما. آن‌ها هرزمانی بخواهند می‌توانند به این سالن برگردند. اما کارت ورودی آن‌ها رعایت تعهدات بین‌المللی است. آمریکا باید به این که دیگران را از انجام تعهداتشان باز دارد پایان بدهد.»

«سیگال مندلکر»، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی این کشور روز چهارشنبه 31 جولای گذشته گفت، واشینگتن ایران را از میلیاردها دلار درآمدهای نفتی که برای حمایت از تروریسم بکار می‌گرفت، محروم کرده است.

مندلکر که در اندیشکده «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی» صحبت می‌کرد (CSIS) گفت: «تحریم‌های آمریکا علیه ایران که بزرگترین حامی تروریسم است توانست، تهران را از میلیاردها دلار محروم کنند».

او اظهار داشت :«تهران میلیاردها دلار را از مردم خود محروح کرده و برای حمایت از گروه‌های تروریستی همچون حماس، حزب الله لبنان و رژیم‌های دیکتاتوری چون بشار اسد که میلیون‌ها نفر از مردم کشورش را آواره کرده و صدها هزار نفر را قتل عام کرده است، هزینه می کند.

این وزیر آمریکایی گفت رژیم ایران، پناهندگان محروم و کودکان آنها که در این کشور اقامت دارند را برای حمایت از دیکتاتور سوریه روانه جبهه‌های جنگ در سوریه کرده است.

او همچنین افزود: «دولت آمریکا از طریق تحریم توانسته منابع مالی حزب‌الله لبنان را نیز محدود کند».

سیگال مندلکر، گفت: «این تحریم‌ها علیه بیش از 2600 فرد، شرکت، کشتی و هواپیما اعمال شده‌اند. او گفت: «از زمان آغاز به کار این دولت، 190 دور تحریم اعمال کرده‌ایم که بیش از 2600 فرد، شرکت، کشتی و هواپیما را هدف قرار داده‌اند.»