.
.
.

روحانی در پاسخ به منتقدان سفر ظریف: افکار برخی نامتعادل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با افزایش انتقادهای اصولگرایان از سفر ظریف به فرانسه، حسن روحانی با بیان اینکه این سفر برای تامین منافع مردم بود، افکار برخی منتقدان را «نامتعادل» دانست.

روحانی گفت، برخی فقط به خارج یا داخل ایران چشم دوخته‌اند، در حالی که به گفته او باید از «همه توان‌ها در عرصه‌های مختلف» بهره برداری کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، چهارشنبه 28 اوت 2019، حسن روحانی در جلسه هیأت دولت، با اشاره به اینکه ظریف طی یک هفته دو بار به فرانسه سفر کرد، این سفر را به معنای «تلاش و فعالیت فوق‌العاده» برای «تأمین منافع مردم» قلمداد کرد.

او افکار برخی منتقدان را «نامتعادل» توصیف کرد که فقط به «خارج» یا «داخل» ایران چشم دوخته اند، در حالی که او خواستار استفاده از «همه توان» در «عرصه های مختلف» شد.

روحانی، «قدرت اصلی» را در «توجه به ظرفیت‌های داخلی» دانست و تاکید کرد: «نباید چشم خود را به ظرفیت‌های خارجی ببندیم».

او از تعامل و مشارکت ایران با «همه کشورها» به جز آنهایی که با این کشور «دشمنی» دارند خبر داد.

رئیس جمهوری ایران، افزود: «البته عده‌ای به ظاهر دلسوزانه انتقاد می‌کنند اما در محتوای انتقاد آنها چیزی جز اختلاف تفرقه و تضعیف وجود ندارد.»

گفتنی است، سفر اخیر ظریف به فرانسه و به ویژه حضور او در محل نشست سران گروه 7، انتقادهای تندی را علیه دولت روحانی و وزیر امور خارجه او به همراه داشت. حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، از احضار ظریف به این کمیسیون خبر داده و گفت: «وزیر امور خارجه باید گزارش مبسوطی درباره این سفر و بسته پیشنهادی مکرون به نمایندگان کمیسیون ارائه کند».

سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با اظهارنظری تند، پس از اشاره به سفر ظریف به فرانسه، از «پاسخ جوانان ایران» به «زورگویی ترامپ» و «فریب مکرون» خبر داد.

روزنامه کیهان که رسانه رهبر ایران به شمار می‌آید با انتقاد از سفر چند ساعته محمدجواد ظریف به فرانسه و دیدار با مکرون و مقامات دیگر کشورهای اروپایی در حاشیه اجلاس سران گروه 7، نوشت: «سفر، نابجا بود».