.
.
.

گیتی پورفاضل وكيل دادگستری و یکی از امضا کنندگان نامه استعفای خامنه‌ای بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبر حقوق بشر در ایران روز یکشنبه 25 اوت از بازداشت گیتی پورفاضل، وکیل بازنشسته دادگستری و یکی از امضا کنندگان طومار برای استعفای خامنه‌ای، خبر دادند.

منابع در گزارشی گفتند که این فعال حقوق بشر پنج روز پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پنج روز پیش در تاریخ 28 مردادماه گیتی فاضل پور توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد.

در همین حال «جبهه ملی ایران» در وبسایت رسمی خود با تایید خبر بازداشت خانم پورفاضل اعلام کرد، خانواده این فعال حقوق بشری از اینکه هیج اطلاعی در باره دلایل قانونی بازداشت فرزندشان ندارند و نمی‌دانند توسط چه نهاد امنیتی یا قضایی بازداشت شده و به چه مکانی منتقل شده، بسیار نگران هستند.

لازم به ذکر است، در اواسط مردادماه نامه‌ای با امضای 14 تن که در آن خواستار استعفای آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران شده بودند، منتشر شد. با انتشار این نامه شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند.

فعالان حقوق بشری می گویند به احتمال زیاد علت بازداشت گیتی پورفاضل در رابطه با ‌نامه مذکور باشد، هر چند هنوز هیچ منبعی ارتباط بین بازداشت خانم پورفاضل و نامه مورد اشاره را تایید نکرده است.

گیتی پورفاضل، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلا، در آخرین سال پیش از انقلاب بهمن 57 پروانه‌ی وکالت خود را دریافت کرد. پس از پیروزی انقلاب به دلیل انتقادهای وی از ساختار حقوقی تازه مستقر شده در نظام جدید، در سال 1362 پروانه‌ی وکالتش لغو شد.

مقامات امنیتی ایران هفته گذشته نیز تعدادی از امضا کنندگان این نامه را بازداشت کردند.