.
.
.

تهران بار دیگر از سامانه پدافند«باور 373» با برد و ارتفاع بلند رونمایی کرد

ایران: پدافند هوایی باور 373 به دست متحصصان صنعت دفاعی کشور ساخته شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری ایران روز پنجشنبه 22 اوت 2019 ، بار دیگر از رونمایی از سامانه موشکی پدافند هوایی «باور 373» که به گفته مقامات ایران به دست متخصصان صنعت دفاعی این کشور طراحی و ساخته شده است، خبر دادند.

رسانه‌های ایران سه سال پیش تقریبا درست در همین روز «مرداد ماه سال ۱۳۹۵» گزارش داده بودند که حسن روحانی در نمایشگاهی از سوی وزارت دفاع، از سامانه «باور ۳۷۳» بازدید کرده و این سیستم پدافندی به طور رسمی رونمایی‌شده‌ است».

به گزارش شبکه خبری العالم، رونمایی از این سامانه موشکی صبح روز پنجشنبه با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و برخی فرماندهان عالیرتبه نیروهای مسلح همزمان با «31 مرداد» روز صنعت دفاعی این کشور انجام گرفت و آماده تحویل به نیروی پدافند هوایی ارتش شد.

طبق گزارش العالم، سامانه موشکی برد بلند باور373 یک سلاح پدافند هوایی زمین‌پایه است که در کلاس برد و ارتفاع بلند جای گرفته و طراحی آن با نگاه به سامانه‌های روز دنیا و با تکیه بر دانش و تجربیات متخصصان ایرانی و با بهره‌گیری از فن‌آوری‌سامانه‌های بومی صیاد2 و 3انجام شده است.

سامانه سلاح پدافند هوایی باور 373، محصول وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که متخصصان سازمان صنایع هوافضا ایران مسئولیت یکپارچه سازی و سیستمی آن را به عهده داشته و با هدایت عملیاتی نیروی پدافند هوایی ارتش و مشارکت شرکت «صاایران» و سازمان صنایع دفاع، طراحی و تولید شده است.

این سامانه می‌تواند اهداف هوایی را در صحنه نبرد با اصابت مستقیم موشک یا با اصابت ترکش‌های سرجنگی موشک ساقط کرده و مانع از ورود اهداف هوایی به محدوده عملیاتی خود شود.

سامانه‌ موشکی باور 373 قابلیت مقابله با اهداف هواپیماهای شکاری و پنهان‌کار، هواپیماهای راهبردی و بمب‌افکن‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین، موشک‌های کروز، موشک ضدرادار و موشک‌های بالستیک، هواپیماهای جنگ الکترونیک خاص و هواپیما‌های شناسایی، انواع هلی‌کوپترها و موارد مشابه را داراست.

این سامانه می‌تواند همزمان تعداد 300 هدف را شناسایی و تعداد 60 هدف را ردگیری کرده و با 6 هدف به طور همزمان درگیر شود.

در مسیر طراحی و دستیابی به این سامانه سلاح، فناوری‌های بسیاری مانند فناوری موشک عمود پرتاب، فناوری چرخش موشک به سمت هدف جهت پوشش 360 درجه جغرافیای تهدید و ...احصاء و به صورت عملیاتی بکار گرفته شده است.

شایان ذکر است این سامانه با وجود توانمندی‌های بیش از سامانه مشابه خارجی، با هزینه‌ی بسیار کمتر از نمونه‌های مشابه خارجی تولید شده است.

یکی از دلایل راهبردی بودن سامانه‌هایی نظیر باور343، قابلیت اعمال حاکمیت در یک فضای گسترده است.

کشورهای اروپایی و آمریکا پیشتر از فعالیت موشکی ایران ابراز نگرانی کرده و یکی از شرایط 12 گانه آمریکا برای توافق جدید با ایران متوقف کردن فعالیت های موشکی این کشور است.