فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نفتکش ایران پس از ترک جبل‌الطارق به سوی جزیره کالاماتای یونان تغییر مسیر داد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  نفتکش ایرانی «گریس 1» که به علت نقض تحریم‌های اروپایی علیه سوریه از 4 ژوئیه گذشته در تنگه جبل الطارق توقیف شده بود شامگاه یکشنبه 18 اوت، مسیر خود را به سوی جنوب آغاز کرد، اما پس از آن به دلایل نامعلومی به سوی جزیره کالاماتا یونان تغییر مسیر داد.

  به گزارش العربیه، داده‌های مسیر دریایی کشتی گریس 1 ایران نشان می‌دهد که این نفتکش حوالی ساعت 11 شامگاه یکشنبه به وقت محلی مسیر خود را از بندر جبل الطارق به سوی جنوب آغاز کرده بود.

  ایالات متحده با صدور حکم مصادره این نفت‌کش در دو نوبت از حکومت جبل الطارق خواسته بود تا با استناد به تحریم‌های آمریکایی اعمال شده علیه ایران این کشتی را توقیف و مصادره کند.

  مقامات جبل الطارق اما به بهانه این‌که با توجه به قانون اتحادیه اروپا در این رابطه قادر به همکاری با آمریکا نیستند از پاسخ مثبت به درخواست‌های واشینگتن سرباز زدند.

  بنابه داده‌های وب‌سایت «مارین ترافیک» متخصص در زمینه رصد حرکت کشتی‌ها این نفت‌کش شامگاه یکشنبه از سواحل جبل الطارق حرکت و به سوی جنوب در حال پیمودن مسیر دریایی بود.

  بنا به خبرگزاری فرانس پرس، مقامات جبل الطارق همزمان با این، حرکت این نفتکش را تایید نکردند.

  این دومین باری است که حکومت جبل الطارق به درخواست کمک آمریکا در رابطه با این بحران که میان واشینگتن، تهران و لندن بالاگرفته است، پاسخ منفی می‌دهد.

  حکومت جبل الطارق یکشنبه پیش از این با حکم مصادره نفتکش «گریس1» ایران که از سوی آمریکا صادر شده، مخالفت کرد.

  نفتکش ایرانی گریس 1 پس از آزادی با نامی جدید در پهلوی آن و برافراشتن پرچم ایران به مسیر خود از تنگه جبل الطارق به سمت جنوب ادامه می‌داد که گزارش‌های مبنی بر تغییر مسیر آن به سوی جزیره کالاماتا یونان مخابره شده است.

  واشینگتن پیش از این طی حکمی از دولت جبل الطارق خواسته بود تا با استناد به تحریم‌های آمریکایی اعمال شده علیه ایران این نفتکش را مصادره کند، اما مقامات جبل الطارق در پاسخ به این درخواست اعلام کردند که با استناد به قانون اتحادیه اروپا قادر به همکاری با آمریکا و موافقت با درخواست‌های مطرح شده آن نیستند.

  سفیر ایران در لندن پیش از این اعلام کرده بود که نفتکش ایرانی شامگاه یکشنبه بندر جبل الطارق را ترک خواهد کرد.

  نیروهای مارینز سلطتنی بریتانیا در ماه ژوئیه گذشته به ظن این‌که نفتکش ایرانی گریس1 تحریم‌های اروپایی علیه رژیم سوریه را نقض و محموله‌ای نفتی را به این کشور هم‌پیمان با ایران، منتقل می‌کند، توقیف کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران