.
.
.

عباس واحدیان از امضاکنندگان نامه خواستار استعفای خامنه‌ای بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس واحدیان فعال مدنی، شامگاه یکشنبه 19 اوت 2019، در منزل شخصی خود در مشهد بازداشت شد. او یکی از 14 نفری است که طی نامه‌ای خواسته بودند علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی استعفا بدهد.

خبرگزاری هرانا، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از دستگیری عباس واحدیان نویسنده و فعال صنفی معلمان خبر داد. او پیش از این به دادگاه احضار شده بود.

بر اساس این گزارش، 8 تن از نیروهای امنیتی با یورش به منزل شخصی واحدیان، با او و دخترش رفتار خشونت آمیز داشته اند. آنها پس از دستگیری واحدیان او را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

هفته گذشته نیز برخی از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای دستگیر شدند. 14 نفر از فعالان مدنی و سیاسی در داخل ایران خواستار استعفای رهبر جمهوری اسلامی و تغییر قانون اساسی شده بودند که طی آن کمپینی با عنوان «من نفر پانزدهم هستم» در فضای مجازی به راه افتاد که کاربران در ایران با ارسال ویدیویی، خود را به عنوان نفر پانزدهم امضاکننده این نامه معرفی می‌کنند.

این نامه، خردادماه امسال، همزمان با سالگرد انتخابات جنجال برانگیز سال 88 نوشته شد. امضاکنندگان این نامه با طرح مشکلات اقتصادی، مدنی و سیاسی داخل ایران ضمن انتقاد از وضعیت کنونی حاکم بر ایران در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، خواستار اعمال اصلاحات در قانون اساسی ایران، کناره‌گیری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از قدرت و گذار از نظام جمهوری اسلامی شدند.

امضاکنندگان این سند دلایل خود برای طرح چنین مطالبه‌ای را نقص گسترده حقوق مدنی، به خصوص زنان، ناتوانی در رهبری و اداره صحیح کشور و استبداد نظام حاکم، عدم استقلال قوا و عدم امکان برگزاری انتخابات آزاد عنوان کردند.

زرتشت احمدی راغب، محمدرضا بیات، کمال جعفری یزدی، سید هاشم خواستار، محمد حسین سپهری، گوهر عشقی، حوریه فرج زاده، محمد کریم بیگی، جواد لعل محمدی، محمد ملکی، محمد مهدویفر، رضا مهرگان، محمد نوریزاد، عباس واحدیان شاهرودی، این نامه را امضا کردند.