.
.
.

یک استاد دانشگاه در ایران: 85درصد کل قبولی‌های کنکور مربوط به شش استان هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک استاد دانشگاه در ایران با انتقاد از عدم رعایت عدالت آموزشی در این کشور، اعلام کرد که 85 درصد از کل قبولی‌های کنکور مربوط به شش استان هستند.

پس از اعلام نتایج آخرین آزمون سراسری کنکور در ایران، منتقدان زیادی به نظام آموزشی در این کشور ایراداتی وارد کردند. عمده این انتقادات مربوط به عدم رعایت عدالت آموزشی در آموزش و پرورش است. یک استاد دانشگاه نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا به ارزیابی فرصت‌های تحصیلی در ایران پرداخته است.

علی عبدالعالی در بخشی از گفته‌هایش از رفت و آمد عده‌ای از معلمین خصوصی با آمبولانس برای رسیدن به موقع سر کلاس‌های خصوصی خبر داد.

او افزود: «این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آنها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برسانند که البته این پول در مقابل شهریه‌های هنگفتی که می‌گیرند چیزی نیست. اما آیا دانش آموزان معمولی توان استفاده از چنین معلمانی را دارند؟»

مطابق گفته این استاد دانشگاه، از بین 40 نفر اول کنکور در پنج رشته، 19 نفر تهرانی هستند. 67 درصد کل آنها در مدارس غیردولتی و مدارس خاص دولتی چون نمونه دولتی درس خوانده‌اند و 33 درصد مابقی سمپادی‌اند.

او عمده نفرات برتر کنکور را تحصیل کرده مدارس خاص و 85 درصد کل قبولی‌های کنکور در ایران را در شش استان دانست.

80 درصد فرزندان مسئولان در مدارس لاکچری هستند

عبدالعالی، تاکید کرد که 80 درصد از فرزندان مسئولان در مدارس لاکچری تحصیل می‌کنند در حالی که کمتر از پنج درصد مدارس کل ایران، سوپرلاکچری هستند.

او تفاوت هزینه کردن برای تحصیل، بین دانش آموزان دهک اول (فقیرترین) و دهک دهم (پولدارترین) را 60.5 برابر اعلام کرد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: «یعنی کشور چه بخواهد و چه نخواهد دارد طبقه‌ای می‌سازد که در آن ابرثروتمندانی زندگی می‌کنند که دسترسی بیشتری به فرصت‌ها دارند و آینده از آن برج عاج نشینان ثروتمندی است که دارند بهترین‌ها را کسب می‌کنند که با عدالت آموزشی تضاد فوق العاده‌ای دارد.»

از سوی دیگر، عبدالرسول عمادی، رئیس سابق مرکز سنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش ایران، درباره ارتباط میان عدالت آموزشی و وضعیت آموزشی نفرات برتر کنکور گفت: «وضعیت نفرات برتر کنکور را شاخص مهمی در تحلیل عدالت آموزشی نمی‌دانم. کلیت قبول شدگان را باید مدنظر قرار دهیم. اما بعضا نفرات اول تا دهم را پررنگ می‌کنند و آن را مبنای تحلیل قرار می‌دهند؛ در حالی که ما نمی‌توانیم نظام آموزشی را بر مبنای 50 نفر اول کنکور بسنجیم.»

او هدف بسیاری از دانش‌آموزان شرکت کننده در آزمون کنکور را قبولی در دانشگاه خوب اعلام کرد و نه کسب رتبه اول تا پنجم.

اما محمد قمی، نماینده مجلس ایران نیز نبود عدالت آموزشی در ایران را مورد انتقاد قرار داد.

او نتایج کنکور را نشانه کم بودن عدالت آموزشی دانست. همچنین از نظر این نماینده مجلس، کیفیت آموزش در مدارس غیرانتفاعی نسبت به دولتی بیشتر است که دلیل آن، پرداخت هزینه‌های آموزشی توسط اولیا در مدارس غیرانتفاعی برای استفاده از وسایل کمک آموزشی، اردوهای آموزشی و مسائلی از این قبیل است که باعث ارتقا کیفیت آموزش می‌شود.

او در ادامه افزود: «در این شرایط کنکور به صورت یکنواخت برگزار شده یعنی کسانی که در مدارس غیرانتفاعی درس خوانده‌اند، در کنار کسانی که در مدارس دولتی با امکانات کم آموزشی تحصیل کرده‌اند، کنکور می‌دهند.»

او نتیجه چنین نظام آموزشی را کسب نتایج بهتر و شانس بالاتر برای دانش‌آموزان مدارس غیرانتفاعی به دلیل داشتن کیفیت آموزشی بهتر دانست که به معنی کم بودن عدالت آموزشی است.

قمی برای رعایت عدالت آموزشی، خواستار تغییرات اساسی در سیستم آموزشی ایران شد تا دانش آموزان در رقابتی درست کنکور را برگزار کنند.