فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • صادق زیباکلام به اتهام تشویش اذهان عمومی به یک سال حبس محکوم شد

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران اعلام کرد که به یک سال حبس، به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از سوی دادگاه ویژه روحانیت محکوم شد.

  او جمعه 16 اوت 2019، به خبرگزاری ایرنا گفت: «با مراجعه به سامانه خدمات الکترونیک قضایی (ثنا) متوجه یک سال محکومیت خود شدم.»
  زیباکلام، دلیل این حکم را یکی از پست‌های اینستاگرامش درباره مقایسه بودجه استخدام 300 هزار روحانی با بودجه استان‌های کردستان، سیستان و بلوچستان و محیط‌ زیست ایران اعلام کرد.

  او همچنین از اعلام جرم توسط دادستان دادسرای ویژه روحانیت علیه خود خبر داد.

  استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران تاکید کرد که به رای صادر شده اعتراض کرده و منتظر تجدیدنظر خواهد بود.

  زیباکلام، اتهام خود را نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی اعلام کرد که در نتیجه آن به یک سال زندان محکوم شده است.

  زیباکلام پیش از این، با مقایسه بودجه محیط زیست با بودجه فرهنگی که بیشتر آن به نهادهای خارج از دولت اختصاص یافته طی نامه‌ای خطاب به علی مطهری، نماینده مجلس، به مقایسه انتقادی بین این دو پرداخت.

  او طی این نامه، با اشاره به بودجه 174 میلیارد تومانی محیط زیست و بودجه فرهنگی که بیش از 6 هزار میلیارد تومان است، اعلام کرد که سهم وزارت ارشاد از این 6 هزار میلیارد تومان کمتر از 13 درصد است و 87 درصد مابقی در اختیار نهادها، سازمان‌ها، بنیادها و ارگان‌هایی است که نه‌ تنها کاملا مستقل از مجموعه دولت قرار دارند بلکه اساسا هیچ پاسخگویی نیز نه در قبال مجلس دارند و نه در قبال قوه مجریه.

  زیباکلام از اینکه نزدیک به چهل تشکیلات دیگر که 90 درصد بودجه فرهنگی را به خود اختصاص داده‌اند، به هیچکس پاسخگو نیستند، انتقاد کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران