.
.
.

کاهش بی‌سابقه صادرات آلمان به ایران در پی تاثیرگذاری تحریم‌های آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنا به آمار و داده‌هایی که از سوی مرکز آمار فدرال آلمان در روز دوشنبه 12 اوت منتشر شده و خبرگزاری رویترز از آنها مطلع شده است، صادرات این کشور به ایران در نیمه اول سال 2019 به میزان تقریبا نصف کاهش یافته است.

در این گزارش آمده است که پس از ازسرگیری تحریم‌های واشینگتن علیه تهران شرکت‌های آلمانی ارتباطات کاری و تعاملات خود با ایران را به منظور دوری جستن از وقوع هر گونه مشکل با ایالات متحده آمریکا کاهش داده‌اند.

بنا به داده‌های آماری ارائه شده از سوی مرکز آمار فدرال آلمان فروش محصولات ساخت این کشور به ایران در دوره 6 ماهه نخست سال 2019 به میزان %48 کاهش یافته و به سطح 678 میلیون یورو یعنی چیزی معادل 758.8 میليون دولار در سال رسیده است.

این آمارها همچنین حاکی است که میزان واردات آلمان از ایران نیز با کاهش %43 تقریبا به سطح 110 میلیون یورو در سال رسیده است.

اتحادیه تجارت آلمان بی جی ای « BGA » گفت: «در حقیقت تجارت میان ایران و آلمان متاسفانه به میزان بزرگی فروپاشیده و این زیاد جای تعجب نیست».

اتحادیه تجارت آلمان در ادامه ضمن اشاره به چارچوب منطقه‌ای بودن تحریم‌های آمریکا در مرحله اخیر، گفت این به معنی این است که شرکت‌هایی از کشورهای ثالث نیز اگر با ایران به فعالیت بپردازند مورد تحریم آمریکا واقع خواهند شد.

این اتحادیه در ادامه گفت:« شرکت‌های آلمانی مجبور هستند میان فعالیت‌های بازاری خود در ایران و ایالات متحده آمریکا یکی را انتخاب کنند و خیلی واضح است که هر بازاری انتخاب خواهد کرد».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته کشورش را از توافق هسته‌ای برجام که در سال 2015 میان ایران و قدرتهای جهانی به امضا رسیده بود خارج کرد. طبق این توافق در ازای عقب‌نشینی ایران از برنامه هسته‌ایش تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه آن کاهش یافت.

آلمان سال گذشته و به طور اساسی ادوات و ابزاز آلات، محصولات شیمیایی و خودروهای ساخت این کشور و قطعات یدکی و اجزای تشکیل دهنده آنها را به ایران صادر کرده بود.