.
.
.

متهم ردیف اول پرونده بانک مرکزی ایران فراری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سالار آقاخان، متهم ردیف اول پرونده بانک مرکزی ایران و پرونده ارزی که کیفرخواستش به همراه پرونده عراقچی و سیف به دادگاه رفته، فراری است.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، دوشنبه 21 مرداد 1398 (12 اوت 2019)، سالار آقاخان از متهمان مطرح و به نام پرونده ارزی که کیفرخواستش به همراه پرونده عراقچی و سیف به دادگاه رفته، متواری است.

در کیفرخواستی که برای آقاخان قرائت شده، اتهام او مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی ایران از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان 159 میلیون و 800 هزار دلار و 20 میلیون و 500 هزار یورو و دو پرداخت رشوه به میزان 118 هزار دلار به متهم میثم خدایی و نیز پرداخت رشوه به متهم سید رسول سجاد، مدیر بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی بابت خرید یک دستگاه رنو به قیمت 30 میلیون تومان، یک جفت ساعت امگا به مبلغ 32 میلیون تومان، پرداخت هزینه سفر هوایی به کیش و اقامت در هتل برای نامبرده و اعضای خانواده است.

پرونده فساد اقتصادی بانک مرکزی، شامل 9 نفر از اخلالگران ارزی است که متهمان آن،؛ سالار آقاخانی، سید احمد عراقچی، سید رسول سجاد، احسان معافی، میثم خدایی کلاکی، علی آروند، فرشاد حیدری، میلاد گودرزی و منصور دانش پور هستند.

آقاخان، 28 ساله است و در پرونده تشکیل شده برای مسئولان و مقامات سابق بانک مرکزی، متهم ردیف اول به شمار می آید.

سالار آقاخان 20 اسفند سال 97، در زمان برخورد با دلالان بازار ارز، توسط پلیس آگاهی شناسایی و دستگیر می‌شود.

آزادی آقاخان پس از آن که بانک مرکزی و معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات، هماهنگی او را با خود تایید می کنند روی می دهد که پس از آن او متواری می شود. بر همین اساس، آقاخان در جلسات دادگاهی که این روزها برای مسئولان و مقامات سابق بانک مرکزی از جمله سیف و عراقچی برگزار می‌شود و متهم ردیف اول پرونده نیز هست، حضور ندارد و محاکماتش غیابی است.

محمدرضا مظلومین پسر وحید مظلومین معروف به سلطان سکه نیز از دیگر متهمان این پرونده است که متواری است. سلطان سکه، سال گذشته محاکمه و به اعدام محکوم و به گفته رسانه های ایران، حکمش نیز اجرا شد.

گفتنی است، پس از گذشت یک هفته از برگزاری اولین جلسه دادگاه متهمان پرونده اخلال ارزی شامل معاون ارزی سابق بانک مرکزی (متهم ردیف دوم)، خبر‌های درباره سالار آقاخان، متهم ردیف اول این پرونده منتشر شد که خبر از فرار او می داد.

بر اساس گزارش رسانه های ایران، نخستین جلسه محاکمه 9 تن از متهمان پرونده اخلال ارزی شامل معاون ارزی بانک مرکزی، صرافان و دلالان مرتبط با این بانک، یکشنبه هفته گذشته 13 مرداد در شعبه دوم «دادگاه ویژه مفسدان اقتصادی» برگزار شد.

محمد مهاجری، روزنامه نگار اصولگرا، اخیرا در یادداشتی درباره پرونده متهمان ارزی مدعی شده است که سالار آقاخانی از کشور فرار کرده است.

او نوشت: «حلقه مفقوده بزرگ این پرونده، متهم ردیف اول آن (سالار آقاخانی) است که در اسفند 96 بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد می‌شود. او مجددا در مرداد 97 بازداشت و بعد از چند ماه آزاد می شود و هم اکنون متواری و ظاهرا ساکن خارج از کشور است!»

مهاجری ادامه داد: «شنیده شده او در مدتی که با وثیقه آزاد بوده، تمام اموال خود را فروخته (چون از طرف قوه قضاییه ممنوع المعامله نبوده) و بعد از آزاد شدن از زندان بدون اینکه ممنوع الخروج باشد، جلای وطن کرده.»

این روزنامه نگار همچنین نوشت: «جالب‌تر اینکه سه همدست وی که در بازار، اقدام به فروش یا به قول دادگاه، قاچاق دلار می‌کرده اند متواری و ظاهرا در خارج از کشورند! به این ترتیب پرونده‌ای که 10 متهم دارد، متهم ردیف اول و سه همدستش که طبق پرونده، مجرمان اصلی قاچاق اند در دادگاه حضور ندارند.»

مهاجری همچنین معتقد است که این پرونده شائبه های سیاسی دارد و از قوه قضائیه خواسته در بررسی آن عجله نکند.
البته در کیفرخواست نام 9 متهم و نه 10 متهم اعلام شده است.

با این حال، تاکنون نه تنها ادعای مهاجری تکذیب نشده بلکه امروز خبرگزاری تسنیم فرار آقاخان را تایید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم