.
.
.

قدیانی: خود پرستی‌های خامنه‌ای ایران را به فقر و استیصال رسانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی که پیش از این خواسته بود، برکناری خامنه‌ای به یک خواست عمومی تبدیل شود، با انتشار یادداشتی در سایت کلمه، خود پرستی‌های خامنه‌ای، رهبر ایران را به عنوان عامل اصلی فقر و استیصال مردم ایران عنوان کرده است.

او در یادداشت خود با اشاره به نامه جمعی از مشاورین میرحسین موسوی خطاب به حسن روحانی که از او خواسته‌اند تا برای رفع حصر از محصورین اقدامی کند، نوشت: «حسن روحانی اختیاری در رفع حصر ندارد کما این که در بسیاری از موارد دیگر هم مسلوب‌الاختیار است چون شجاعت ایستادگی در مقابل مستبد امروز ایران را ندارد و حاضر نیست برای اجرای وظایفش سر سوزنی خطر کند و هزینه‌ای ولو اندک در جهت احقاق حقوق مردم تقبل نماید.»

قدیانی، تنها مانع شکستن حصر رهبران جنبش سبز را علی خامنه‌ای دانست که به گفته او، با لجاجت و کینه توزی و انتقامجویی اجازه رفع حصر را نمی‌دهد.

این فعال سیاسی از جمله امضا کنندگان بیانیه 15 فعال سیاسی و مدنی است که سال 96 با تأکید بر «اصلاح‌ناپذیری» حکومت جمهوری اسلامی، خواستار برگزاری همه‌پرسی تحت نظارت سازمان ملل متحد برای «گذار مسالمت‌آمیز» از حکومت فعلی «به یک دموکراسی سکولار پارلمانی» شده‌ بودند.

او در ادامه یادداشت خود نوشت: «همین خودپرستی‌های مستبد امروز ایران است که کشور را به وضعیت اسفبار رسانده و اکثریت ملت ایران را دچار فقر و استیصال کرده است. تازمانی که آقای خامنه‌ای بر مسند حکمرانی تکیه زده و بر حکومت نامشروع خود اصرار می‌ورزد ملت ایران روی آرامش و سعادت را نخواهد دید. او باید دست از سر ملت ایران بردارد و برود تا راه برای رفراندوم تغییر نظام فراهم گردد و نظام جمهوری اسلامی جای خود را به نظام جمهوری دمکراتیک سکولار بدهد تا مردم بتوانند به دست خود سرنوشت خود را تعیین کنند.»

قدیانی، پیش از این هم به بیانیه رهبر جمهوری اسلامی به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب بهمن 57 در ایران، واکنش نشان داده بود. او در این باره در سایت کلمه نوشت: «بیانیه‌ها و سخنرانی‌های او (رهبر ایران)، مشحون از شعار، کلی‌گویی، تکرارهای ملال‌آور و دروغ‌های اعجاب‌انگیز درباره‌ آزادی، معنویت، عدالت اجتماعی و اخلاق است.»

این عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی این بیانیه را شبیه تز اصلی یوزف گوبلز، وزیر تبلیغات هیتلر، دانست که «باید دروغ را هرچه بزرگ‌تر گفت تا راست‌نماتر جلوه کند و مخالفان در تکذیبش، دچار شک شوند».

رهبر ایران، در این بیانیه نوشته بود که انقلاب اسلامی «قدرتمند امّا مهربان و باگذشت و حتّی مظلوم» بوده و «از آغاز تا امروز نه بی‌رحم و خون‌ریز بوده و نه منفعل و مردّد».

در مقابل قدیانی نوشت: «وقاحتی غریب می‌طلبد مستبدی که نیروهای سرکوب و دستگاه بیداد تحت سلطه‌اش چند هزار شهروند معترض را در همین یک سال اخیر دستگیر و زندانی کرده است، مدعی آزادی و معنویت و عدالت اجتماعی و اخلاق شود».

این فعال سیاسی همچنین با اشاره به این بخش از بیانیه علی خامنه‌ای که انقلاب اسلامی «دارای انعطاف و آماده تصحیح خطاهای خودش است اما اهل تجدیدنظر و انفعال نیست» نوشت که او حاضر به «انعطاف و تسلیم» در برابر «قدرت خارجی» خواهد شد اما در برابر مردم خود «تجدیدنظر» نخواهد کرد.

این فعال سیاسی، طی اعتراضات سال 88 بازداشت و یک سال زندانی شد. او همچنین در سال 91 به دو سال زندان و 40 ضربه شلاق محکوم شد.

سه سال زندان و «مطالعه و رونویسی از سه کتاب» منتشر شده توسط نهادهای حکومتی، حکمی بود که او در اسفندماه 97 به اتهام «توهین به رهبر» و «تبلیغ علیه نظام» به آن محکوم شد اما به دلیل رای پزشکی قانونی مبنی بر عدم توان تحمل کیفر، پس از مدتی آزاد شد.