.
.
.

برادر رهبر گروه شیعه ممنوعه در نیجریه: ایران از برادرم حمایت مالی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برادر شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر «جنبش اسلامی نیجریه» که از سوی ایران تأمین مالی می‌شود، در مصاحبه با روزنامه‌ «پانچ» گفت، ایران از زکزاکی حمایت می‌کند.

او گفت ابراهیم زکزاکی به دلیل اقدامات »تروریستی» باید تحت پیگرد قرار بگیرد.

شیخ محمد یعقوب برادر زکزاکی در این مصاحبه گفت: «ایران زکزاکی را به تهران دعوت کرد و از او خواست تا شیعه شود و به آنها بپیوندد.»

برادر زگزاکی گفت: «ابراهیم در اصل سنی بود اما وقتی ایران او را تامین مالی کرد او شیعه شد».

براساس گزارش «پانچ» شیخ یعقوب همچنان اظهار داشت: «ایران به زکزاکی قول داده تا او را سفیر شیعیان نیجریه كند.»

زکزاکی پیشتر یک روحانی سنی مذهب در نیجریه بود که در اوایل دهه 1980 میلادی پس از بازدید از ایران شیعه شد و گروه «جنبش اسلامی نیجریه» یا IMN را تأسیس کرد.

گروه او از اندیشه‌های روح‌الله خمینی رهبر سابق ایران، الهام می‌گیرد . این گروه از زمان آغاز فعالیت مورد حمایت مالی و سیاسی ایران قرار گرفت.

شیخ یعقوب با انتقاد از گروه IMN گفت، اعضای این گروه اسلحه حمل می‌کنند و باعث ایجاد ترس بین مردم نیجریه شده‌اند. او به حادثه سال 2015 که در آن برادرش (زاکزاکی) دستگیر شد اشاره کرد و IMN را مسئول حمله به رئیس ستاد ارتش نیجریه دانست.

زکزاکی پس از حمله دولت نیجریه به دفاتر گروه IMN در دسامبر سال 2015 دستگیر شد.

هنگام دستگیری او در نتیجه درگیری اعضای IMN با نیروهای امنیتی، دست‌کم 350 نفر کشته شدند. گروه IMN از آن زمان به بعد همواره برای آزادی زکزاکی دست به اعتراضاتی خشونت‌بار می‌زنند.

یعقوب در پاسخ به سوال روزنامه «پانچ» كه آیا IMN دارای اسلحه است؟ گفت: «از هر نهاد امنیتی در نیجریه سؤال كنید، به شما خواهد گفت كه شیعیان نیجریه اسلحه دارند، اما اسلحه آنها برای جنگیدن كافی نیست. آنها هم از نظر داخلی مسلح هستند و هم از خارج تجهیز می‌شوند اما تجهیزات آنها برای جنگ کافی نیست. آنها سربازان و افسران پلیس را می‌کشند».

گروه IMN تحت حمایت مالی ایران است، این گروه توسط دولت نیجریه به عنوان یک سازمان «تروریستی» معرفی و ممنوع الفعالیت شده است.

دولت نیجریه به دلیل نگرانی از وقوع درگیری فرقه‌ای میان جامعه شیعیان که حدود 5 تا 17 درصد از 100 میلیون جمعیت مسلمان این کشور را تشکیل می‌دهند، این گروه را ممنوعه اعلام کرده است.

همچنین یک مقام نیجریه‌ای که نخواست هویت‌اش فاش شود، تایید کرد که گروه IMN از سوی ایران حمایت مالی می‌شود.

این مقام نیجریه‌ای به العربیه انگلیسی گفت: «آنها از فتوای صادر شده توسط روحانیون ایرانی استفاده می‌کنند، همیشه روحانیون ایران را منبع و مصدر هدایت خود می‌دانند. اعضای گروه IMN از بورس‌های تحصیلی ایران در دانشگاه‌های این کشور به ویژه در شهر قم بهره می‌گیرند».

زكزاكی رهبر گروه IMN که اکنون بیمار است، روز دوشنبه هفته گذشته با وثیقه آزاد شد و برای معالجه به هند پرواز کرد.