.
.
.

انتقاد دو نماینده مجلس ایران از بلاتکلیفی فعالان زندانی محیط زیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد رضا تابش رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ایران به تازگی فعالان زندانی این حوزه را بی‌گناه خواند و از ادامه بازداشت 500 روزه آنها ابراز نگرانی کرد.

یکی دیگر از نمایندگان مجلس ایران «طولانی شدن نامتعارف بازداشت موقت» این فعالان را غیرقابل توجیه خواند.

محمدرضا تابش با اشاره به گذشت بیش از 500 روز از بازداشت موقت شماری از فعالان محیط زیست ابراز امیدواری کرد که رئیس قوه قضائیه، ابراهیم رئیسی به وعده‌هایی که در مورد اجرای عدالت داده عمل کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی ایران یک‌شنبه 11 آگست گفت: «معتقدیم این پرونده باید در محکمه‌ای عادلانه و با حضور وکلای مدنظر خانواده‌ها و البته به صورت علنی برگزار شود تا افکار عمومی در جریان آن قرار گیرد.»

رئیسی که سال گذشته به ریاست دستگاه قضائی این کشور منصوب شده یک ماه پیش برای نخستین بار درباره پرونده هشت فعال زیست‌محیطی که از یک سال و نیم پیش در زندان به‌سر می‌برند، اظهارنظر کرد. او خطاب به حاضران در این همایش گفت: «بگذارید سازمان‌ها و دستگاه‌هایی که مسئولیت امنیتی دارند و این کار در حوزه تخصصی آنهاست، در این رابطه اظهارنظر کنند؛ لذا شما داوری نکنید و بگذارید داوری را قاضی انجام دهد.»

هشت فعال محیط زیستی در ایران (مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه) زمستان سال 1396بازداشت شدند و با توقف روند رسیدگی به پرونده، همچنان زندانی هستند.

کاووس سیدامامی، یکی دیگر از فعالان این حوزه نیز همان زمان و همراه این هشت نفر بازداشت شد اما دو هفته بعد به طرز مشکوکی در زندان در گذشت. مقام‌های امنیتی ایران ادعا می‌کنند سیدامامی در زندان خودکشی کرده اما در مورد چگونگی مرگ او ابهام‌های زیادی وجود دارد که هنوز روشن نشده‌اند.

محمدرضا تابش با تاکید بر این که از نظر فراکسیون تحت ریاستش هشت فعال بازداشتی بی‌گناه هستند افزود: «به هر حال بازداشت موقت روابط و زمان محدودی دارد و نباید اجازه دهیم کار این افراد به اعتصاب غذا بکشد.» ظاهرا این نماینده مجلس به گزارش چند روز پیش دفتر سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیروت اشاره می‌کند که به نقل از منبعی که نامش فاش نشده احتمال داده بود دست‌کم چهار نفر از فعالان بازداشتی محیط زیست دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

به گفته این منبع علت اعتصاب غذای این افراد تقاضا برای پایان دادن به «برزخ حقوقی» است که بیش از 550 روز است در آن به سرمی‌برند. این فعالان همچنین خواسته‌اند تا زمان محاکمه با قید وثیقه آزاد شوند یا دست‌کم آنها را به بخش عمومی زندان اوین منتقل کنند.

بنابر گزارش‌ها فعالان زیست‌محیطی در بندی از زندان اوین نگهداری می‌شوند که تحت نظارت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران قرار دارد. این افراد توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده و از جمله به جاسوسی و «اقدامات ضد امنیتی» متهم شده‌اند. دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید از 14 مرداد به بعد اطلاعی از تماس این افراد با اعضای خانواده آنها ندارد.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران 21 مرداد گزارش داد که تعداد زندانیانی که اعتصاب غذا کرده‌اند پنج نفر بوده که دو نفر آنها روز گذشته «با وعده مساعد مسئولین نسبت به قبول بخشی از خواسته‌های‌شان» به اعتصاب پایان دادند اما در مورد وضعیت سه نفر دیگر هنوز خبر موثقی به دست نیامده است.