فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نماینده مجلس ایران: رفتار با کارگران در شرکت‌های پیمانکار مصداق برده‌داری نوین است

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  حسن نوروزی نماینده مجلس ایران، فعالیت کارگران در شرکت‌های پیمانکاری در این کشور را مانند عصر جاهلیت توصیف کرده و رفتار با آنان را مصداق برده‌داری نوین دانست.

  نمایندگان مجلس ایران، بارها تذکراتی را درباره تخلفات گسترده در واگذاری شرکت‌های دولتی به افراد، به نام خصوصی سازی اعلام کرده‌ و معتقدند که قوه قضائیه باید به عنوان مدعی العموم، به اهلیت‌ها، قیمت‌گذاری‌ها و رانت‌ها رسیدگی کند تا شرکت‌ها مجددا به دولت بازگردند.

  نمایندگان مجلس ایران، واگذاری شرکت‌های دولتی در دولت‌های مختلف را باعث بروز تخلفات، ضرر و زیان در جنبه‌های مختلف می‌دانند. امروز شنبه 10 اوت نیز یک نماینده مجلس فعالیت این شرکت‌ها را مورد انتقاد قرار داد.

  بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، از به ‌کارگیری شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی در دستگاه‌های دولتی و بنگاه‌های اقتصادی انتقاد کرد و آغاز حضور شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی را مربوط به دولت سازندگی دانست.

  او فعالیت این شرکت‌ها را مانند دیوار کجی دانست که در حال ادامه دادن مسیر خود در اقتصاد ایران هستند و به هیچ عنوان نمی‌توان مانع تخلفات آنان شد.

  نوروزی، شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی را ظلم مضاعفی به کارگران توصیف و اظهار کرد: «به نظر می‌رسد فاجعه شرکت‌های تامین نیروی انسانی به آنجا رسیده که باید کمیسیون‌های اجتماعی و اقتصادی مجلس شورای اسلامی در قالب کار کارشناسی طرحی تهیه کنند تا حضور شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی در دستگاه‌های دولتی و بنگاه‌های اقتصادی برای همیشه منتفی شود.»

  نماینده مردم رباط کریم در مجلس ایران، شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی را مصداق استعمار و بردگی دانست و بیان کرد:‌ «وقتی یک نفر شرکتی ایجاد می‌کند که نیروی انسانی اجاره می‌دهد، به یاد برده‌داری در گذشته می‌افتیم که در نهایت به استثمار کارگر می‌انجامید.»

  او از اعتراض‌های گسترده‌ای که از سوی کارگران تحت پوشش شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی صورت می‌گیرد، خبر داد و از تمامی رسانه‌ها خواست از توان خودشان برای رساندن صدای نیروهای شرکتی به گوش مسئولان استفاده کنند.

  نوروزی با تاکید بر اینکه قباحت و زشتی به ‌کارگیری شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی در تمامی دستگاه‌ها باید رسانه‌ای شود، تصریح کرد: «مردم باید بدانند شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی چه بلایی به روزگار نیروهای کار می‌آورند.»

  او با اشاره به عدم پرداخت حقوق و مزایای بسیاری از کارگران تحت پوشش شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی، هدف دولت و برخی کارفرمایان را تضییع حقوق کارگران عنوان کرد.

  پیش از این، ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس ایران نیز خیلی از تجمعات کارگری در ایران را مربوط به واگذاری اشتباه شرکت‌های دولتی از سوی سازمان خصوصی‌سازی به افراد نامناسب ،اعلام کرد.

  او از فرار برخی از این افراد به خارج از ایران، بعد از خریداری این شرکت‌ها، خبر داد.

  ابوترابی تصریح کرد: «متأسفانه سازمان خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی را به افرادی که می‌بایست پس از خریداری آن کارخانجات را به چرخه تولید باز می‌گرداندند واگذار کرده و آنها هم به صورت ویژه ضمن نقد کردن بسیاری از اموال و تجهیزات و ساختمان‌های مرتبط با این شرکت‌ها و کارخانجات، کشور را ترک کرده و بدهی‌ها و کارگران معترض را به حال خود رها کرده‌اند.»

  او اتفاقات رخ داده در شرکت نیشکر هفت تپه خوزستان، همچنین واگذاری کارخانه آلومینیوم المهدی، پالایشگاه کرمانشاه و اعتراضات کارگری در اراک و تبریز را نمونه‌هایی از این موارد دانست.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران