فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تهدید به بازداشت و احضار وکلای قلیان و بخشی

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  وکیل مدافع سپیده قلیان، پس از حاضر شدن در دادگاه این فعال کارگری و اظهار دفاعیات، تحت فشار قرار گرفته و تهدید به بازداشت شد. وکیل مدافع اسماعیل بخشی نیز طی پرونده سازی برای او به دادسرای اهواز احضار شد.

  بر اساس گزارش کانال تلگرامی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، شنبه 10 اوت 2019، سپیده قلیان از بازداشت شدگان تجمعات کارگری امروز محاکمه شد.

  او در دادگاه اعلام کرد که در حین بازجویی تحت فشار و شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعتراف شده است. او تاکید کرد که اتهامات وارد شده علیه خود را قبول ندارد.

  جمال الدین حیدری منش، وکیل مدافع قلیان، با استناد به گفته‌های موکل خود، اتهامات وارد شده به قلیان را کذب دانست و اعترافات که در نتیجه شکنجه گرفته شود را غیرمعتبر عنوان کرد.

  او در ادامه افزود: «موکل من سپیده قلیان به عنوان فرزند یک کارگر حق خود دانسته که از دیگر کارگران و حق و حقوق آنها دفاع کند و این جرم نیست.»

  در ادامه این گزارش آمده که وکیل مدافع قلیان تهدید به بازداشت شده و همه وسایل همراه او ضبط شده است.

  این کانال تلگرامی در ادامه نوشت: «قاضی پرونده، دفاعیات حیدری منش را به منظور زیر سوال بردن قوه قضاییه و نیروهای امنیتی قلمداد کرد.»

  بر اساس این گزارش، قاضی همچنین قلیان را تهدید کرد که او را به زندان اوین انتقال می‌دهد.

  از سوی دیگر، فرزانه زیلایی، وکیل مدافع اسماعیل بخشی، کارگر نیشکر هفت تپه که در بازداشت به سر می‌برد نیز در تاریخ 4 اوت، مورد تهدید قرار گرفته و برای او پرونده سازی شده که پرونده او در دادسرای اهواز مفتوح و در حال رسیدگی است.

  اسماعیل بخشی کارگر و فعال کارگری شرکت نیشکر هفته تپه است که در آبان 1397 در جریان اعتراضات کارگری بازداشت شد. او نقش به‌ سزایی در سازمان‌دهی اعتراضات کارگران هفت‌تپه علیه خصوصی‌سازی شرکت و طرح مطالبهٔ مدیریت شورایی داشت.

  وزارت کار و امور اجتماعی ایران اتهامات او را «امنیتی» خوانده و اعلام کرد که قادر نیست برای آزادی او کاری بکند. بخشی، پس از آزادی از زندان در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که مورد شکنجه قرار گرفته و وزیر اطلاعات ایران را به یک مناظره تلوزیونی زنده دعوت کرد. پس از آن بار دیگر دستگیر و راهی زندان شد.

  سپیده قلیان، فعال کارگری نیز به دلیل حضور در تجمعات کارگری دستگیر شد. او نیز پس از آزادی، ضمن تایید گفته‌های بخشی، در صفحات مجازی خود اعلام کرد که زیر شکنجه از او اعترافاتی گرفته شده که کذب محض بودند و به دلیل فشار وادار به پذیرش آنها شده بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران