.
.
.

محمد خاتمی: چرا دولت و مجلس فریاد نمی‌زنند و اقدام نمی‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران، با بیان شگفتی نسبت به عدم اقدام دولت و مجلس نسبت به تبدیل اتهامات سیاسی زندانیان به اتهامات امنیتی، انتقاد کرد که چرا آنان فریاد نمی‌زنند و چرا اقدام نمی‌کنند؟!

بر اساس گزارش دیدارنیوز، محمد خاتمی، چهارشنبه 7 اوت 2019، در دیدار با رسانه ها، به مناسبت روز خبرنگار گفت، دولت برای استیفای حقوق ملت روی کار آمده و مجلس نیز برای دفاع از ملت و حقوق اساسی آن است، چرا آنان فریاد نمی‌زنند و اقدام نمی‌کنند؟ او از دولت و مجلس خواست نسبت به برخی موضوعات اخطار قانون اساسی بدهند.

او در این باره گفت: «من در شگفتم که چرا دولتی که برای استیفای حقوق ملت روی کار آمده و مجلسی که داعیه دفاع از ملت و حقوق اساسی آن‌ را دارد، دست کم اصلاح طلبانی که به مجلس راه یافته‌اند، چرا اینها فریاد نمی‌زنند و چرا اقدام نمی‌کنند؟! چرا اقدام‌های قانونی که از اختیارات قانونگذاران است، استفاده نمی‌شود؟»

رئیس جمهور پیشین ایران، ضمن برشمردن اهمیت ارتباطات و مبادله اطلاعات، از آزادی به عنوان یک اصل پذیرفته شده نام برد که در کنار عدالت که همیشه مطلوب بشر بوده، جای خود را باز کرده است.

او در ادامه افزود: «حکومت‌ها، به خصوص حکومت‌های جبار و خودکامه تلاش عظیم و سرمایه‌گذاری فراوان می‌کنند تا بتوانند وسایط ارتباط جمعی را در اختیار بگیرند و در عرصه ارتباطات از امکانات بیشتر و اثرگذارتری نسبت به رقبا برخوردار باشند. امروز جنگ روانی رسانه‌ای سهمگینی که مکمل جنگ سیاسی و اقتصادی (و خدایی ناکرده نظامی)است علیه ایران درگرفته است.»

خاتمی، مخالفان جریان اصلاح طلبی را به دو دسته بیرونی و درونی تقسیم کرد.

او دلیل مخالفت براندازان با اصلاح طلبی را ممانعت این جریان با خیانت آنها دانست و بیان کرد: «دیگران نیز اصلاح‌طلبی را نه رقیب شریف که موی دماغ خود به حساب می‌آورند و در این میان مردم‌اند که بیشترین هزینه را می‌پردازند و کمترین بهره‌مندی را دارند.»

رئیس جمهور پیشین ایران، با طرح این پرسش که چرا فضا برای همه جریان‌ها باز نمی‌شود و چرا زمینه وحدت ملی اعم از نیروهای منتقد و غیرمنتقد فراهم نمی‌آید، از افزایش فشار بر جریان‌هایی که داخل ایران ایجاد می‌شود، انتقاد کرد.

او با اشاره به اظهارنظر برخی مقام‌های مسؤل در ایران که وجود متهمان سیاسی را انکار و آنها را متهم امنیتی نامیده بودند، چنین گفته‌هایی را به مثابه پاک کردن صورت مسئله دانست.

گفتنی است، پیش از این، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، در پاسخ به سوالی درباره این‌ که چرا بعضی از زندانیان سیاسی در کنار زندانیان دیگر نگهداری می‌شوند تا اتفاقاتی مانند فشافویه، طی آن یک زندانی سیاسی توسط زندانیان دیگر کشته شد، رخ دهد؟ گفت: «ما زندانی سیاسی نداریم و این‌ها کسانی‌اند که جرم علیه امنیت انجام داده‌اند. اهتمام قوه قضائیه جداسازی زندانیان بر اساس نوع جرم است و درصد قابل قبولی محقق شده است.»

علی مطهری، نماینده مجلس ایران، با رد این اظهارنظر، نبود زندانی سیاسی در ایران را کذب محض دانست.

او در این باره گفت: «این موارد باعث بی‌اعتمادی مردم به نظام می‌شود. مردم به روشنی می‌فهمند و متوجه می‌شوند که این افراد دروغ می‌گویند. مردم می‌دانند که افرادی به صرف انتقاد زندانی شده‌اند و این افراد زندانی سیاسی محسوب می‌شوند، بنابراین این ادعا که در کشور زندانی سیاسی وجود ندارد، کاملا کذب است و مردم آن را باور نخواهند کرد.