.
.
.

مکارم شیرازی: حضور زنان در ورزشگاه‌ها ضرورتی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ناصر مکارم شیرازی به تازگی در واکنش به انتقاد فیفا و AFC از فدراسیون فوتبال ایران بدلیل عدم حق حضور زنان در ورزشگاه‌های این کشور، گفت که حضور زنان در ورزشگاه‌ها ضرورتی ندارد.

مکارم شیرازی در پاسخ به سوال اعتمادآنلاین در مورد انتقاد مراجع بین‌المللی مثل فیفا و AFC گفت: «جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود».

او در افزود: «اضافه بر این در بعضی انواع ورزش، مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند. بنابراین لازم است از حضور در این برنامه‌ها خودداری کنند؛ به خصوص این که این برنامه‌ها را از رسانه‌ها می‌توانند ببینند و حضور آنها ضرورتی ندارد».

ایران تنها کشور جهان است که در آن زنان حق حضور در ورزشگاه‌ها را ندارند، این موضوع باعث شده فدراسیون فوتبال این کشور تحت فشار قرار گیرد، ت جایی که این مساله می‌تواند به تعلیق فوتبال ایران نیز بی‌انجامد.

براساس گزارشات، فدراسیون فوتبال ایران به همین دلیل برگزاری دیدارهای لیگ برتر را به تعویق انداخته است.

این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتدپرس 28 ژوئیه 2019، گزارش داد که فیفا اعلام کرده، فدراسیون فوتبال ایران با حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای بازی‌های انتخابی جان جهانی 2022 موافقت کرده است.

ایران ورزشی در این باره نوشت: «با اینکه ارسال گزارش اولیه فدراسیون فوتبال به فیفا درباره بسترسازی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها چندان امیدبخش به نظر نمی‌رسید اما ظاهراً فیفا تلاش فدراسیون فوتبال را برای تحقق این موضوع تأیید کرده است.»

آسوشیتدپرس افزود هنوز جلب موافقت دولت ایران در این زمینه باقی مانده است.

بر اساس این گزارش «فیفا مدت‌هاست که برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران با فدراسیون فوتبال این کشور مذاکره کرده است و در بازی فینال لیگ قهرمانان بین پرسپولیس و کاشیما نیز تعدادی از زنان توانستند در حضور اینفانتینو این بازی را از نزدیک ببینند.»

فیفا به ایران فدراسیون فوتبال ایران مهلت داده تا مسئله حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها را تا پیش از دهم اکتبر حل کند.

زمانی که تیم ملی ایران اولین بازی خانگی خود در مرحله انتخابی جام جهانی 2022 را مقابل کامبوج انجام می‌دهد. بازی خانگی بعدی این تیم هم 26 مارس سال 2020 مقابل هنگ‌کنگ خواهد بود.

بر اساس این گزارش برهمین اساس فدراسیون جهانی فوتبال اعلام کرده موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها به طور مستقیم با وزیر ورزش و جوانان ایران بررسی می‌شود.

آسوشیتدپرس نوشت: «فدراسیون فوتبال ایران موافقت خود را برای حضور زنان به ورزشگاه‌ها در رقابت‌های انتخابی جام جهانی قطر اعلام کرده است.»

یکی از سخنگوهای فیفا نیز گفت: «تمام توافقات و موافقت‌های لازم حاصل شده است تا بانوان ایرانی بتوانند بازی‌های تیم ملی کشورشان را از نزدیک ببینند.»