.
.
.

همتی: صفرزدایی از پول ملی برای حذف ظاهر است... ریال زیر مجموعه تومان می‌ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالناصر همتی رئیس بان مرکزی ایران در پایان حضور در جلسه ویژه کمیسیون اقتصادی مجلس شورا به خبرنگاران گفت دولت ناچار است برای «حفظ ظاهر» پول ملی اصلاحات (حذف صفر) را انجام داهد و دیگر کسی در کشور سکه را قبول ندارد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، همتی که برای بررسی موضوع حذف چهار صفر از پول ملی به جلسه کمیسیون اقتصادی آمده بود در جمع خبرنگاران گفت: «بر اساس لایحه دولت و در صورت تصویب مجلس 10 هزار ریال به یک تومان تبدیل خواهد شد و در واقع چهار صفر از پول ملی حذف می‌شود. همچنین تومان زیرمجموعه جدیدی خواهد داشت و هر تومان 100 ریال جدید خواهد شد».

رئیس بانک مرکزی ایران ضمن توضیح دلالیل تقدیم لائه حذف چهار صفر از پول ملی، جزیات بیشتری درباره «زیرمجموعه تومان» ارائه کرد و گفت: «ما می‌خواهیم آنچه بین مردم رایج است را عملیاتی کنیم. در حال حاضر ریال در زندگی روزمره مردم جایگاهی ندارد و واحد تومان مهم است. دولت هم تصمیم گرفت به آنچه رایج است پاسخ بدهد. البته با حذف چهار صفر ریال جدید را به عنوان زیرمجموعه تومان خواهیم داشت و هر تومان به 100 ریال تبدیل می‌شود که جزء پول ملی جدید خواهد بود».

او درباره بازه زمانی انجام این تحول اساسی در پول ملی ایران در ادامه افزود: «البته این اقدامات در طول یک دوره گذار دو ساله پیش بینی شده که همزمان هر دو پول وجود داشته باشد تا مردم بتوانند فعالیت‌های خود را با آن تطبیق دهند و دچار مشکل نشوند.»

همتی با این گفته که «تبدیل واحد پولی برای ما هزینه‌ای ندارد» بیان کرد، «سالانه 700 میلیون اسکناس امحا و چاپ مجدد می‌شود. علاوه بر این 7 میلیارد قطعه اسکناس رایج در کشور داریم که با این کار به سه میلیارد قطعه تبدیل خواهد شد. در واقع هزینه امحا و چاپ جایگزین می‌شود و هزینه خیلی زیادی تحمیل نمی‌شود.»

او با تاکید بر اینکه مسکوکات در کشور از رده خارج شده، گفت: «الان کسی پول سکه‌ای را قبول نمی‌کند و بالاترین سکه ما که سکه 500 تومانی است قیمتش 820 تومان است، یعنی ما هر چه سکه ضرب می‌کنیم از رده خارج می‌شود تا آن را آب کنند و از آن استفاده دیگری داشته باشند.»

حفظ رابطه ظاهری پول ملی با پول دیگر کشورها

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: «ما ناچاریم برای حفظ ظاهر پول ملی این اصلاحات را انجام دهیم. در حال حاضر رابطه ریال با ارز خارجی 0.508 است که هیچ جای دنیا رابطه به این نحو نیست. ما باید رابطه ظاهری پولمان با پول کشورهای دیگر را درست کنیم و جلوی چاپ و امحای بیش از حد اسکناس را هم بگیریم. با این کار مردم را هم راحت می‌کنیم و در واقع این پاسخی به افکار عمومی است. مثلا اغلب مردم به چک پول 50 هزار تومانی می‌گویند 50 تومانی و این جا افتاده است که بعضا مشکلات حسابداری و محاسباتی ایجاد می‌کند.»

عبدالناصر همتی با بیان اینکه از سال 1350 ارزش پول ملی 3500 برابر کاهش یافته، گفت: «این در حالیست که بهترین پول ما که 1000 تومانی بوده به چک پول 50 هزار تومانی تبدیل شده، یعنی پول ما 50 برابر شده است در حالیکه ارزش پول ملی 3500 برابر کاهش پیدا کرده است. این اقدام واکنشی است برای اینکه تغییری در صورت واحد پولی انجام بدهیم تا مردم هم راحت‌تر مبادلات را انجام دهند.»

او در پایان با بیان اینکه مصوبه هیات دولت درباره حذف چهار صفر نیاز به تصویب مجلس دارد، گفت: «اگر نمایندگان به درخواست ما پاسخ مثبت بدهند این لایحه را اجرایی می‌کنیم وگرنه روال فعلی ادامه خواهد یافت.»

مختصری درباره تاریخچه صفرزدایی

از سال 1923 تا کنون کشورهایی که با بحران‌های شدید و طولانی اقتصادی مواجه گردیدند، مجبور به حذف صفر از پول ملی خود شدند که تعداد این کشورها به 50 می‌رسد.

آخرین کشوری که دست به صفرزدایی زد، زیمبابوه بود که با حذف 10 صفر در سال 2008 و 12 صفر در سال 2009 به عنوان رکوردار صفرزدایی در جهان نام خود را ثبت کرد.

بلاروس در سال 2016 با حذف چهار صفر از «روبل» واحد پول ملی خود، آخرین کشوری است که دست به این اقدام زد و می‌رود تا جای خود را به ایران بدهد.