.
.
.

سلیمانی: اقدام آمریکا در خصوص تحریم ظریف نشانه شکست کاخ سفید است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه پاسدران ایران سه‌شنبه 6 آگست در دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور گفت که اقدام آمریکا در خصوص تحریم ظریف نشانه شکست قطعی کاخ سفید است.

به گزارش خبرگزاری فارس، قاسم سلیمانی در این دیدار، اقدام آمریکا در خصوص تحریم وزیر امور خارجه ایران را «جنون آمیز» و نشانه شکست قطعی کاخ سفید دانست.

سلیمانی گفت: «این اقدام آمریکا ثابت کرد که جنابعالی بعنوان مسئول سیاست خارجی کشور، تاثیری عمیق بر افکار عمومی و بویژه مردم آمریکا نسبت به جهالت رهبران این کشور دارید».

سلیمانی افزود: «به شما تبریک می‌گویم که بدلیل انتساب به رهبر معظم، حکیم و فرزانه عالم اسلام و جهان، مورد غضب و دشمنی آمریکا قرار گرفته اید».

این در حالی ایت که محمدجواد ظریف در واکنش به تحریمش توسط آمریکا اعلام کرد، در سفرش به نیویورک گفته شد که ظرف دو هفته تحریم می‌شود مگر اینکه پیشنهاد مطرح شده از سوی آمریکا را بپذیرد که او نپذیرفت.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، دوشنبه 5 آگست در نشست خبری به مناسبت روز خبرنگار، درباره دیدارش با رند پاول، سناتور آمریکایی و این که گفته شده در آن نشست پیشنهاد دیدار با ترامپ مطرح شده، گفت: «من بارها گفته‌ام که در زمان حضورم در نیویورک برای شرکت در جلسات مجمع عمومی سازمان ملل و سایر جلسات می‌روم و این‌گونه نیست که به آمریکا سفر کنم و حضور من به این محدوده محدود است.»

او در ادامه بیان کرد: «در سفرم به نیویورک گفته شد که ظرف دو هفته تحریم می‌شوم مگر اینکه پیشنهاد را بپذیریم که نپذیرفتم.»

آمریکا، روز چهارشنبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را در فهرست افراد تحریم‌ شده قرار داد.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا طی بیانیه‌ای در این باره گفت: «جواد ظریف دستور کار عاری از مسئولیت رهبری ایران را اجرا می‌کند و سخنگوی اصلی رژیم در سراسر جهان است.»

خزانه‌داری آمریکا دلیل تحریم ظریف را اینگونه تشریح کرد: «او به‌ طور مستقیم یا غیرمستقیم برای رهبر ایران کار می‌کند یا کارهایش در راستای اهداف اوست.»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، دقایقی پس از انتشار این خبر در توئیتی نوشت: «دلیل آمریکا برای انتخاب من برای تحریم این است که من سخنگوی اصلی ایران در جهان هستم.»

او سپس این سوال را پرسید که آیا واقعیت اینقدر دردناک است و در ادامه افزود: «این موضوع هیچ تاثیری روی من و خانواده‌ام نمی‌گذارد؛ چراکه من خارج از ایران هیچ ملک یا منافعی ندارم.»

ظریف در بخش انتهایی توییت خود نوشت: «متشکرم که من را چنین تهدید بزرگی برای برنامه‌ها خود در نظر گرفتید.»