.
.
.

بریتانیا: نفتکش‌های توقیف‌شده را هرگز مبادله نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بریتانیا روز پنج‌شنبه اول آگوست 2019 بار دیگر اعلام کرد که حاضر به مبادله نفتکش ایرانی توقیف‌شده «گریس1» با نفتکش بریتانیایی توقیف‌شده «ستینا امپیرو» نیست.

دومینیک راب، وزیر امور خارجه جدید بریتانیا، در سفر به بانکوک گفت: «هرگز مبادله نمی‌کنیم. اگر افراد یا دولتی یک نفتکش حامل پرچم بریتانیا را به شکل غیرقانونی توقیف کنند، ضروری است که به حکم قوانین بین‌المللی ملزم باشیم.»

نفتکش ایرانی گریس1 که به «صورت غیرقانونی و علیرغم تحریم‌های اروپا» در حال انتقال یک محموله عظیم نفت به مقصد سوریه بود، در تنگه جبل‌الطارق از سوی بریتانیا توقیف شد. اندک مدتی پس از تهدید رهبر ایران به انجام اقدامات تلافی‌جویانه، سپاه پاسداران نفتکش ستینا امپیرو را در تنگه هرمز توقیف کرد.

دومینیک راب در ادامه گفت: «کشتی که به شکل قانونی توقیف شده را با کشتی که به صورت غیرقانونی توقیف شده، مبادله نمی‌کنیم. ایران نمی‌تواند با این روش از انزوا خارج شود.»

به گفته وزیر امور خارجه بریتانیا «هیچ شکلی از مبادله، معاوضه و ارتباط دادن موضوعات به یکدیگر روی میز [مطرح] نیست.»

تنش میان تهران و لندن پس از آن بالا گرفت که نیروهای ایرانی در ماه ژوئیه یک نفتکش که پرچم بریتانیا را برافراشته بود، در تنگه هرمز توقیف کردند. پیش از این و در پی توقیف یک نفتکش ایرانی توسط بریتانیا در جبل الطارق، رهبر ایران خواستار اقدام تلافی‌جویانه شده بود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز سه‌شنبه 16 ژوئیه توقیف نفت‌کش ایران در جبل‌الطارق را «دزدی دریایی» توصیف کرد و با تهدید به اقدام متقابل گفته بود: «جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند و در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد.»