.
.
.

پس از دو تجربه ناموفق، ایران باز هم برای پرتاب ماهواره «ناهید1» تلاش می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، چهارشنبه 31 ژوئیه گفت که «ماهواره مخابراتی ناهید یک» به زودی برای پرتاب مجدد تحویل وزارت دفاع این کشور خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آذری جهرمی درباره زمان قرارگرفتن ماهواره مخابراتی ناهید یک در مدار گفت: «کار پژوهشگرهای پژوهشگاه فضایی در خصوص این ماهواره پایان یافته و تست‌های نهایی مربوطه نیز انجام شده است و احتمالا ظرف یکی دو هفته آینده ماهواره برای در مدار قرار گرفتن تحویل وزارت دفاع می‌شود.»

او در ادامه افزود: «ایرادات دو پرتاب قبل استخراج و برطرف شده است و امیدواریم که این ماهواره با موفقیت در مدار قرار بگیرد.»

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران سه‌شنبه 15 ژانویه از شکست اقدام ایران در پرتاب ماهواره به فضا خبر داده بود.

او در آن زمان در صفحه توئیترش نوشت: خبر خوب طلب شما. بامداد امروز با وزرای ارتباطات دولتهای هشتم تا دوازدهم به پایگاه فضایی امام خمینی رفتیم...ماهواره بر با طی دو مرحله موفق، در مرحله سوم به سرعت کافی نرسید و پیام در مدار آرام نگرفت.»

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل ایران را به دروغگویی درباره پرتاب ماهواره فضایی متهم کرد و گفت هدف ایران «آزمایش مرحله نخست موشک قاره‌پیما بر خلاف همه توافق‌ها» بود.

جوتان کوهن؛ نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل نیز در ماه نسبت به رفتار بی ثبات کننده ایران در منطقه خاورمیانه هشدار داد. او ایران را به پرتاب سه موشک بالستیک در چند ماه گذشته متهم کرد.

وی گفت ایران در ماه دسامبر گذشته و ژانویه سال جاری نیز به آزمایش و پرتاب موشک‌های بالستیک میان برد دست زده است. او با اشاره به یک آزمایش موشکی ایران و تلاش این کشور برای پرتاب ماهواره از شورای امنیت خواست محدودیت‌های سخت‌گیرانه بین‌المللی را علیه برنامه موشکی ایران از سر بگیرند و پیامدهای واقعی اقدامات ایران را نشان دهند.