.
.
.

نماینده مجلس ایران: قیمت مسکن تا 70 درصد گران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک نماینده مجلس ایران، از افزایش حداقل تا 70 درصد قیمت مسکن این کشور خبر داد و اعلام کرد که بسیاری از مردم ساکن شهرها به دلیل اینکه توان اجاره واحد مسکونی در شهر را ندارند به سمت اسکان در حاشیه شهرها و روستاها رفته‌اند.

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس ایران، در پاسخ به اظهارات روحانی مبنی بر افزایش 30 درصدی اجاره بها، چهارشنبه 31 ژوئیه 2019 به خبرگزاری مهر گفت: «قیمت مسکن حداقل 70 درصد افزایش یافته است، به گونه‌ای که در بسیاری از شهرها مردم به دلیل اینکه توان اجاره واحد مسکونی را ندارند به سمت اسکان در حاشیه شهرها و روستاها رفته اند. اگر این روند ادامه پیدا کند، طبیعی است که افزایش قیمت مسکن نیز ادامه می‌یابد.»

او از عدم حمایت بانک‌ها در اعطای وام به انبوه سازان و تولیدکنندگان مسکن خبر داد.

حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک، پیش از این، نبود توازن در عرضه و تقاضا، کاهش 50 درصدی تولید، عدم توجه وزارت راه و شهرسازی به برنامه مسکن اجتماعی، کاهش قدرت خرید و همسان نشدن تسهیلات بانکی با رشد قیمت مسکن را از عواملی دانست که باعث افزایش رکود مسکن طی سال های اخیر در ایران شده است که طی آن، حجم معاملات در تیرماه 97 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25 درصد، مرداد 36 درصد، شهریور 45 درصد، مهر 54 درصد، آبان 58 درصد و آذر 62 درصد کاهش داشت.

او همچنین، رشد نامتعارف ارز را یکی از اصلی‌ترین عوامل افزایش بیش از صد در صدی قیمت مسکن در سال 98 دانست.

رضایی کوچی، با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی به زمین‌های دولتی چسبیده‌اند و آنها را آزاد نمی‌کنند، دستگاه‌های اجرایی را فاقد هماهنگی و همکاری لازم برای واگذاری زمین‌های دولتی به بخش خصوصی جهت ساخت مسکن دانست که در نتیجه آن، فقط 10 درصد زمین‌های دولتی به بنیاد مسکن واگذار شده است.

او اعلام کرد که دولت مکلف بود سالانه 270 محله فرسوده را شناسایی و نوسازی کند و طی 10 سال باید 2700 محله فرسوده را نوسازی می‌کرد اما حضور پررنگی در این زمینه نداشته است.

شکایت از دولت به دلیل گرانی مسکن

رئیس کمیسیون عمران مجلس ایران، از عدم ایفای نقش پررنگ دولت برای کاهش قیمت مسکن خبر داده و تاکید کرد، دولت می‌تواند قیمت مسکن را به راحتی کنترل و کاهش دهد.

او از احتمال شکایت علیه دولت به قوه قضاییه، مطابق ماده 234 در صورتی که دولت عملکرد قابل قبولی در این زمینه نداشته باشد، خبر داد.

افشین پروین‌پور، عضو سابق شورای عالی مسكن نیز در این باره گفت: «در حال حاضر بخش مسكن با ركود قابل‌توجهی روبه‌رو شده است هم در زمینه خرید و فروش و هم در زمینه ساخت‌وساز.»

او از افت محسوس ساخت‌وساز و عرضه مسکن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم خبر داد و با تاکید بر وجود سوداگری در این بخش، خواستار کنترل آن، از طریق گرفتن مالیات و ارائه تسهیلات به متقاضیان بخش مسكن، شد.