.
.
.

رئیس اتحادیه پوشاک تهران: طرح برخورد با پوشاک نامتعارف در تهران آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس اتحادیه پوشاک تهران از تشدید برخورد با تولیدکنندگان پوشاک در شهر تهران با همکاری دستگاه‌های مرتبط و به دستور معاونت دادستانی تهران خبر داد.

در حالی که مطابق آمار اعلام شده در ایران، قاچاق البسه در بین سایر کالاهای قاچاق رتبه اول را دارد و باعث شده اعضای اتحادیه پوشاک ایران، خواستار مقابله جدی با فعالیت فروشندگان برندهای بدون مجوز رسمی پوشاک شوند، برخورد با تولیدکنندگان پوشاک در ایران به دلیل آنچه «تولید مانتوهای نامتعارف» نامگذاری شده، شدت یافته است.

ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه پوشاک تهران، چهارشنبه 31 ژوئیه 2019، از تشدید برخورد با تولیدکنندگان پوشاک طی ماه گذشته خبر داد و این اقدام را با همکاری دستگاه‌های مرتبط و به دستور معاونت دادستانی تهران دانست.

او با تاکید بر ادامه بازرسی از واحدهای فروشگاهی و تولیدکنندگان پوشاک، اعلام کرد که در این بازرسی‌ها با تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تولیدی نامتعارف که تناسبی با فرهنگ جامعه اسلامی ایرانی ندارد، برخورد شده که در این میان واحدهای تولیدی زیرزمینی نیز شناسایی شده‌اند.

او از اعطای پروانه کسب به واحدهای متخلفی خبر داد که نوع تولید خود را مطابق چارچوب قوانین صنفی تغییر دهند.

شیرازی، تشدید نظارت‌ها بر تولیدکنندگان پوشاک را از طریق تشکیل گروه‌های بازرسی اتحادیه دانست که شامل کارشناس، بازرس و پیشکسوت صنف هستند و به صورت دوره‌ای از واحدهای صنفی بازدید می کنند و در طول هفته گشت‌های مشترک نیز انجام می دهند.

رئیس اتحادیه پوشاک تهران، مدل‌های رایج در جامعه ایرانی را برآمده از مزون‌های خانگی و فضای مجازی دانست که با فرهنگ این کشور مطابقت ندارد. او عدم برخورد اتحادیه پوشاک با مزون‌های خانگی و فعالان پوشاک در فضای مجازی را به دلیل قرار نداشتن این مجموعه‌ها در اتحادیه پوشاک به عنوان زیرمجموعه دانست.

با دستفروشان برخورد شود

شیرازی، خواستار برخورد و نظارت بر فعالیت واحدهای صنفی و تولیدی، فعالیت خارج از عرف مزون‌های خانگی و دستفروشی سطح خیابان شد.

در همین رابطه مجید افتخاری، عضو هیئت مدیره اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران نیز از برخورد این اتحادیه با تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک خبر داد که باعث شده طی دو ماه گذشته فروش مانتوهای جلوباز 80 درصد کاهش یابد.

عماد افروغ‌، رییس‌ كمیسیون‌ فرهنگی‌ مجلس ایران، پیش از این درباره مشکلات چنین طرحی گفت:‌ «وقتی‌ ما به‌ طراحان‌ مد و لباس‌ می‌گوییم‌ به‌ دنبال‌ الگوی‌ ایرانی‌ و اسلامی‌ آن‌ باشید تولیدكنندگان‌ و طراحان‌ می‌گویند، این‌ كار مقرون‌ به‌ صرفه‌ نیست‌ و صرفه‌ اقتصادی‌ ما در تولید انبوه‌ همین‌ مدها و طرح‌هایی‌ است‌ كه‌ امروزه‌ به‌ بازار عرضه‌ می‌شود.»

او تولیداتی كه‌ امروزه‌ در بازار پوشاک ایران‌ عرضه‌ می‌شود را بیشتر مبتنی‌ بر الگوی‌ برگرفته‌ از كشورهای‌ اروپایی‌، آمریكا، پاكستان‌ و برخی‌ كشورهای‌ عربی‌ دانست.

به‌ اعتقاد افروغ‌ عدم‌ حمایت‌ از تولیدكنندگان‌ مد و طرح‌ لباس‌ ایرانی‌ باعث‌ شده‌ تا تولید پوشاک متناسب‌ با فرهنگ‌ ایرانی‌ اسلامی‌ مقرون‌ به‌ صرفه‌ نباشد و در نتیجه‌ تولیدكنندگان‌ ترجیح‌ ‌دهند به‌ سمت‌ تولید همان‌ مدهای‌ غربی‌ بروند و از این‌ راه‌ به‌ سود اقتصادی‌ برسند.