.
.
.

دهلی نو: ایران تمام خدمه هندی دو نفتکش توقیف شده را آزاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه هند شنبه 27 ژوئیه اعلام کرد که سفارت این کشور در تهران از مقامات ایرانی خواسته‌اند تا تمام خدمه هندی دو نفتکش توقیف شده را آزاد کند.

به گزارش روزنامه هندی ان دی تی وی ( NDTV)، وزارت خارجه هند تایید کرد که 9 تن از خدمه هندی کشتی توقیف شده از سوی ایران به زودی به دهلی بازگشتانده خواهند شد.

راویش کومار سخنگوی وزارت خارجه هند در این مورد گفت: «سفارت ما در تهران در گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی از آنان خواست تا دیگر اتباع باقیمانده هندی را نیز آزاد کنند».

براساس این گزارش، سه تبعه هندی دیگر نیز در این نفتکش که از سوی ایران توقیف شده، حضور دارند و دلیل اینکه چرا این سه هندی دیگر آزاد نشده‌اند، اعلام نشده است.

قابل ذکر است که 18 تبعه هندی دیگر که خدمه کشتی توقیف‌شده بریتانیایی هستند، از سوی ایران تاکنون آزاد نشده‌اند.

سپاه پاسداران ایران شامگاه 19 ژوئیه اعلام کرد که نفتکش بریتانیایی stena impero را هنگام عبور از تنگه هرمز «مصادره» کرده است.

سپاه در بیانیه‌ای بر پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرد نیروی دریایی وابسته به سپاه با درخواست «اداره بنادر و امور دریایی استان هرمزگان» و به دلیل «عدم رعایت قانون دریایی بین‌المللی» اقدام به توقیف نفتکش بریتانیایی کرده است.

از سویی امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران دوشنبه گفت که «توقیف نفتکشی که پرچم بریتانیا را برافراشته دلیلی بر ادراه ما در واکنش به هرگونه تهدید است».

علی ربیعی، سخنگوی رسمی دولت ایران نیز توقیف نفتکش حامل پرچم بریتانیا در روز جمعه را «اقدامی قانونی» دانست.

اما بریتانیا شنبه 20 ژوئیه در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل ضمن «غیرقانونی» توصیف کردن توقیف نفتکش این کشور از سوی ایران، گفت که نیروهای ایرانی به نفتکش این کشور در آب‌های سرزمینی سلطنت عمان نزدیک شده‌ و اقدام به دخالت غیرقانونی کرده‌اند.