.
.
.

کارگردان ایرانی به جرم ساخت فیلم درباره فساد اداری محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد رسول اف، کارگردان سینما در ایران، به جرم ساخت فیلمی به نام «لرد» که در آن گستردگی فساد اداری در ایران را نشان می‌دهد، به یک سال حبس محکوم شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا)، دوشنبه 22 ژوئیه 2019، این کارگردان به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به دادسرای فرهنگ و رسانه در سال 1395 به دلیل ساخت فیلمی به نام «لرد» احضار شده بود. در حالی که این فیلم، در جشنواره فیلم «کن» سال 2017، در بخش «نوعی نگاه» جایزه بهترین فیلم را برده بود.

در سال 1396، پاسپورت رسول اف هنگامی که وارد ایران شد، در فرودگاه تهران ضبط و از همان زمان ممنوع الخروج شد. این حکم مورد اعتراض 200 تهیه کننده، کارگردان، نویسنده، هنرپیشه و شورای مرکزی کانون کارگردانان و سایر دست اندرکاران سینما قرار گرفت.

در ادامه این گزارش، خبرگزاری هرانا اعلام کرد که رسول اف به یک سال حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از عضویت در تشکل‌های اجتماعی و سیاسی محکوم و امروز این حکم به او ابلاغ شد. جلسه دادگاه این کارگردان 23 تیرماه امسال در شعبه 26 دادگاه انقلاب تشکیل شده بود.

رسول‌اف، از فیلم‎سازان منتقد سال‌های اخیر در ایران است که تجربه بازداشت و احضار به نهادهای امنیتی را در کارنامه خود دارد.

چند فیلم قبلی او، از جمله «به امید دیدار» و «دست نوشته‌ها نمی‌سوزند»، با اینکه در برخی جشنواره‌های بین‎المللی، از جمله جشنواره کن، به نمایش درآمدند در ایران به نمایش عمومی درنیامدند.

رسول اف، پس از اتفاقات انتخابات پرحاشیه ریاست جمهوری سال 1388، همراه «جعفر پناهی» به دلیل ساخت فیلمی مرتبط با این وقایع، سر صحنه فیلم‌برداری بازداشت و در سال 1389 به اتهام «اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت عمومی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به شش سال حبس تعزیزی و 20 سال محرومیت از فیلم‌سازی محکوم شد. او پس از تقلیل حکم زندان به یک سال حبس، در تاریخ 26 اسفند 1389 از زندان بیرون آمد