.
.
.

دادستان کل ایران : از فضای مجازی آسیب‌های زیادی می‌بینیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جعفر منتظری دادستان کل ایران دوشنبه 22 ژوئیه در جمع خبرنگاران گفت که از فضای بی در و پیکار مجازی آسیب‌های زیادی می‌بینینم.

او تاکید کرد، در برخورد با جرایمی که بستر آن فضای مجازی است نیازمند نوعی همکاری و وحدت رویه هستیم.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد جعفر منتظری در رابطه با بخشنامه روز گذشته در خصوص سایت‌های قمار، اظهار کرد: «ما متاسفانه از فضای بی در و پیکر و بدون مدیریت فضای مجازی آسیب‌های زیادی را می‌بینیم و جامعه ما به لحاظ این رها بودن مورد آسیب جدی قرار گرفته و می‌گیرد، لذا در برخورد با جرایمی که بستر آن فضای مجازی است نیازمند نوعی همکاری و وحدت رویه هستیم».

وی افزود، متاسفانه نسبت به سال قبل و سه ماهه امسال که آمار داریم جرائم رایانه‌ای که بستر آن فضای مجازی است، افزایش پیدا کرده و لازم است که برخورد مناسبی با این جرائم شود.

قبل از این نیز علی خامنه‌ای رهبر ایران، خواستار مداخله پلیس این کشور در فضای مجازی شده بود.

قابل یادآوری است که بیشتر شبکه‌های اجتماعی در ایران فیلتر اند و شهروندان این کشور برای استفاده از این برنامه‌ها از فیلترشکن استفاده می‌کنند.

آوریل سال قبل، دادستانی تهران با صدور بیانیه‌ای حکم قضایی مسدود کردن پیام‌رسان تلگرام را صادر کرد.

در بیانیه این دادستانی آمده بود: «دریافت شکایات متعدد علیه این شبکه اجتماعی و تقاضاهای فراوان برای جلوگیری از فعالیت آن از سوی شهروندان به این دادسرا» صادر شده است».

بیانیه یادشده در باره فعالیت پیام‌رسان تلگرام در ایران افزود: «با سرمایه گذاری خارجی و بدون رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران اقدام به فعالیت غیرقانونی و بی‌ضابطه در فضای مجازی کشور نموده و این اقدامات بستر امنی برای فعالیت گروه‌های تروریستی بین‌المللی گردیده است.»

دادستانی تهران بر اساس حکم قضایی صادر شده در این باره تلگرام را متهم به «اخلال در وحدت ملی»، ایجاد اختلاف «میان اقوام مختلف کشور»، به خطر انداختن «حریم خصوصی شهروندان ایرانی» و «جاسوسی از کشور» کرده بود.

پیام‌رسان تلگرام بیشترین کاربران را در ایران دارد به طوری شمار آنان بالغ بر 40 میلیون اعلام شده است.