.
.
.

14میلیارد دلار رانت برای تامین کالاهای اساسی و دارو در ایران رخ داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد حسین قربانی عضو مجلس نمایندگان ایران، درباره وجود رانت در نحوه هزینه کرد 14 میلیارد دلار منابع مالی برای تأمین کالاهای اساسی و دارو افشاگری کرد.

تهیه داروهایی که ایران توان تولید آنها را ندارد یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که این کشور پس از هر بار اعمال تحریم با آن درگیر شده است.

اختصاص ارز دولتی برای خرید دارو نیز بارها با فساد و رانت همراه بوده است. یک نماینده مجلس این کشور به بخشی از این فساد اشاره کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدحسین قربانی، شنبه 20 ژوئیه 2019، در جمع خبرنگاران گفت: «تولید 97 درصد از داروهای مورد نیاز داخل حدود 550 میلیارد تومان هزینه برای کشور دارد در حالی‌ که واردات تنها سه درصد داروی خارجی بیش از یک میلیارد و 400 میلیون دلار هزینه به کشور تحمیل کرده است.»

بر اساس آمار در ایران، هم اکنون حدود 95 درصد از داروها در داخل تولید می‌شوند اما 50 درصد مواد اولیه این تولیدات، وارداتی است و این مساله تهیه دارو را با چالش رو به رو می‌کند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران، از عدم توان دولت برای صرف و مدیریت 14 میلیارد دلاری که مجلس برای تأمین کالاهای اساسی در اختیارش قرار داده بود، انتقاد و اعلام کرد که بخش اعظمی از این منابع در محل خود صرف نشده است.

او با بیان اینکه دولت در برابر پرسش‌های مکرر مجلس و نحوه هزینه کرد 14 میلیارد دلار اعتبار هیچ پاسخ درستی ارائه نمی‌دهد، از ناتوانی دولت در ارائه آمار درست و شفاف به مجلس در مورد نحوه هزینه کردها خبر داد.

دولت از رانت اطلاع داشت

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس ایران، بر آگاهی دولت ایران نسبت به رانت 14 میلیارد دلاری تاکید کرد و هر گونه توجیه در این زمینه را غیرقابل قبول دانست.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، چندی پیش، با اشاره به فساد سازمان یافته در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، از عدم وجود آمار و گزارشی درباره یک میلیارد و 300 میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی خبر داد.

او در ادامه اعلام کرد که برخی قرار بوده با دو میلیون یورو، استنت قلب وارد کنند، اما به جایش کابل برق آورده‌اند و در لحظه هم طوری کارها را هماهنگ کردند که تا ما مطلع می‌شویم از مرز رفته‌ باشند.

قربانی، اقدام غیرقانونی بنگاه‌های اقتصادی و عرضه کالا بدون نظارت و با هر قیمتی توسط آنان در بازار را مورد انتقاد قرار داد.

گفتنی است، مقامات ایران بارها حملات تندی علیه آمریکا پس از اعمال تحریم‌ها انجام دادند. آنها این کشور را به دلیل تحریم دارو سرزنش کردند. از جمله مسعود بصیری، مدیرکل تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی ایران با بیان این ‌که تحریم‌های آمریکا علیه ایران مربوط به سازمان کشتیرانی، بیمه و انتقال پول باعث بروز مشکلاتی در روند واردات مواد غذایی به این کشور شده است، مقامات آمریکایی را به ابراز سخنان نادرست متهم کرد.
او از دشواری های اعمال شده در راه واردات کالا از جمله محصولات غذایی و دارویی گلایه کرد.

بنابر قوانین ایالات متحده آمریکا تجهیزات پزشکی-آزمایشگاهی مشمول تحریم اعمال شده بر دولت ایران نمی‌شوند، این قانون در مورد قطعات و نرم‌افزارهای مورد نیاز برای راه‌اندازی و عیب‌یابی دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی نیز صادق است البته صدور بعضی از تجهیزات خاص پزشکی و آزمایشگاهی به ایران که گمان می‌رود استفاده چندگانه داشته باشند نیاز به مجوز دارد. از جمله تجهیزات پزشکی قابل اشاره که صدور آن به ایران منوط به اخذ اجازه از دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی دولت آمریکاست.

از سوی دیگر، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با تکذیب تحریم غذایی و دارویی ایران به زبان فارسی خطاب به مردم ایران نوشت: «ایالات متحده با ایستادن در کنار مردم ایران با آنها ابراز همبستگی می‌کند. مردم ایران پس از گذشت تقریبا 40 سال، بیشترین صدمه را از سوءمدیریت و فساد اقتصادی خورده اند. برخلاف آنچه رژیم ایران می‌گوید، تحریم‌های ما شامل فروش غذا، محصولات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی نمی‌شود.»