فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نماینده پیشین مجلس ایران: فساد در کشور رو به افزایش است

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  یک نماینده پیشین مجلس ایران، برگزاری دادگاه‌های مفاسد اقتصادی را بی‌تاثیر دانست و میزان و رقم مفاسد از دهه هفتاد شمسی تاکنون را همراه با افزایش عنوان کرد.

  محمدجواد آرین‌منش در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: «دادگاه‌های مفاسد اقتصادی نتوانسته رضایت مردم را چندان جلب کند. تاریخچه برگزاری این دادگاه‌ها به سال‌های نخست بعد از انقلاب برمی‌گردد و هر از گاهی رؤسای قوه قضائیه کشور از امام و رهبری تقاضای مجوزهایی کرده‌اند تا این دادگاه‌ها را سریع‌تر برگزار کرده و این مجوزها را نیز دریافت کردند.»

  او نتیجه مرور کارنامه برخورد با مفسدان اقتصادی را افزایش فساد در دستگاه‌های گوناگون دانست و در ادامه بیان کرد: «در دهه 70 (شمسی) پرونده فاضل خداداد با رقم 123 میلیارد تومان بررسی شد. در دهه 80 (شمسی)، پرونده شهرام جزایری رقم سه هزار میلیارد تومان داشت و سپس پرونده‌های منصور آریا، مه‌آفرید خسروی و در آخر هم بابک زنجانی با 18 هزار میلیارد تومان مورد رسیدگی قرار گرفت.

  پرونده‌هایی مثل صندوق ذخیره فرهنگیان هم وجود دارد. وقتی روند ارقام را مشاهده می‌کنیم پی می‌بریم که میزان مفاسد اقتصادی افزایش داشته و این ماجرا همچنان ادامه دارد. در کنار اینها احتکار، فرار مالیاتی و مفاسد اقتصادی در بانک‌ها و صندوق‌های اعتباری هم وجود دارد که پرونده‌های آنها در حال رسیدگی است.»

  ابوالفضل قدیانی، از فعالان سیاسی نزدیک به اصلاح‌طلبان، پیش از این، دلیل وجود فساد گسترده در ایران را قدرت متمرکز و مادام‌العمر علی خامنه‌ای، رهبر ایران دانست.

  او در یادداشتی در وبسایت کلمه، افزایش بحران اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را باعث افزایش مخالفت مردم ایران با نظام استبداد دینی قلمداد کرد که منجر به تشدید سرکوب مخالفان توسط دستگاه‌های امنیتی می‌شود.

  آرین‌منش در ادامه، ذهنیت مردم نسبت به برگزاری دادگاه‌های مفاسد اقتصادی را مثبت ندانست و فساد را موجب کاهش تولید و خروج سرمایه از بخش تولید و رشد سوداگری و افزایش بیکاری عنوان کرد.

  او با اشاره به اقدامات رئیس جدید قوه قضاییه برای اصلاح این قوه، در گام اول خواستار زدودن فساد از درون دستگاه قضایی شد.

  بر اساس گزارش شاخص‌ جهانی فساد اداری-مالی در سال 2018 که توسط سازمان شفافیت بین‌الملل منتشر شد، مبارزه با فساد در بسیاری از کشورهای جهان متوقف شده است. اما از دیدگاه سازمان شفافیت بین‌الملل، ایران از نظر فساد داخلی در زمره فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد.

  رتبه ایران در زمینه فساد، 28 از 100 در سال 2018 بوده است.

  مطالعه‌ای که به سفارش فرهنگستان علوم، با سرپرستی فرامرز رفیع پور صورت گرفت، نشان داد، برآوردهای سازمان شفافیت بین‌الملل بسیار سهل گیرانه و خوشبینانه بوده‌است و فساد اقتصادی در ایران، بسیار بیش از آن چیزی است که آن سازمان اعلام کرده بود.

  مطابق این مطالعه، نظام اداری ایران در دوران جمهوری اسلامی فاسدتر شده است. فساد در این دوران ابعادی بی‌سابقه پیدا کرده و اخلاق اجتماعی به‌ طور وسیع ضربه خورده و موجب شده بی‌عدالتی و فقر افزایش یابد. این فساد به همراه اجحافات و زورگویی اداری و نبود راستگویی موجب تباهی منافع عمومی شده‌ است. مسخ معیارهای حرفه‌ای و پایمال نمودن منافع مردم و نفی لیاقت‌ها و مسلط بودن منافع ایدئولوژیک و دفاع از منافع و امتیازات گروه‌های اجتماعی و اداری خاص از ویژگی‌های این فساد است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران