فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فرمانده هوافضای سپاه پاسداران: امام رضا موجب سرنگونی بهپاد آمریکا شد

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران امروز سه‌شنبه 16 جولای در مراسم دریافت «نشان خادمی امام رضا» مدعی شد که که سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران «با توسل به امام رضا» به دست آمد.

  به گزارش خبرگزاری «آستان نیوز» وابسته به «پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی» سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران گفت: «پیروزی در سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی بر فراز آسمان ایران را با توسل به امام رضا(ع) به دست آوردیم.»

  در ادامه گزارش آمده که او در این مراسم با «بیان اینکه این عملیات ابعاد مختلفی داشت که باگذشت زمان روشن خواهد شد»، اظهار کرد: «عملیات سرنگونی پهپاد آمریکا در آسمان ایران به تعبیر مقام معظم رهبری از همه جهات موفق بوده است، این عملیات هیمنه استکبار جهانی را شکست و اسکلت پوسیده و ترک خورده استکبار را برای همه روشن کرد.»

  این مقام عالیرتبه نظامی ایرانی مدعی شد: «حدود یک ماه قبل از این عملیات به حرم مطهر رضوی مشرف شده بودیم، در آن تشرف از امام رضا(ع) خواستیم که شرایطی را فراهم آورند تا بتوانیم اقتدار نظام را به دشمن نشان دهیم، بنابراین این پیروزی را حاصل عنایت حضرت رضا(ع) می‌دانیم.»

  سرنگونی پهپاد

  ارتش آمریکا، پنج‌شنبه 20 ژوئن گذشته اعلام کرد ایران یک پهپاد آمریکایی را هنگامی که در حریم هوایی بین‌المللی بر فراز تنگه هرمز و در فاصله 34 کیلومتری از نزدیک‌ترین نقطه خشکی در سواحل ایران در حال پرواز بود را سرنگون کرده است.

  ژنرال ژوزف جواستیلا، فرمانده نیروی هوایی آمریکا در منطقه خاورمیانه در مقر وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» بدون دریافت هیچ‌گونه سؤالی به خبرنگاران گفت: «این حمله خطرناک و تنش‌زای غیرمسئولانه در محیط مسیرهای هوایی شناسایی شده در قانون میان امارت دبی و مسقط در عمان روی داد و جان غیرنظامیان را در معرض خطر احتمالی قرار داد».

  او همچنین افزود که پهپاد آمریکایی هنگام انجام مأموریتش هرگز حریم هوایی ایران را نقض نکرد، او در ادامه تاکید کرد که این پهپاد پس از هدف قرار گرفتن در حریم هوایی بین‌المللی سرنگون شد.

  دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا پنجشنبه 20ژوئن در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر این‌که آیا آمریکا در واکنش به سرنگونی پهپادش، به ایران حمله خواهد کرد، گفت: « به زودی خواهید دید»، او گفت، بعید نمی‌داند که این اقدام ایران واکنشی از سوی آمریکا را در پی داشته باشد.

  ترامپ در ادامه با تاکید بر اینکه پهپاد آمریکایی سرنگون شده توسط ایران در حال پرواز در حریم هوایی بین‌المللی بود، افزود که با این اقدام، «ایران مرتکب اشتباه بسیار بزرگی شد».

  او همچنین گفت:«اسنادی در دست داریم که نشان می‌دهد پهپاد در حال پرواز در حریم هوایی بین‌المللی بود».

  رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که پهپادی که توسط ایران سرنگون شد، غیر مسلح و در حال پرواز در حریم هوایی بین‌المللی بود.

  تحریم خامنه‌ای

  درپی سرنگونی پهپاد آمریکایی، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن اجتناب از پاسخ نظامی به این اقدام ایران، روز دوشنبه 24ژوئن فرمانی اجرایی برای عمال تحریم‌های سخت‌گیرانه جدیدی علیه ایران امضا و تاکید کرد که این دور از تحریم‌ها، علی خامنه‌ای رهبر ایران را هدف قرار می‌دهد.

  ترامپ در سخنانی در کاخ سفید پیش از امضای فرمان اجرایی، با درخواست از ایران برای توقف«حمایت از تروریسم»توضیح داد که این تحریم‌ها در واکنش به اقدام روز پنجشنبه 20ژوئن ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی صورت گرفته است.

  رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد که اجازه دست‌یابی ایران به سلاح اتمی یا «ادامه حمایتش از تروریسم»‌را نخواهد داد.

  ترامپ با بیان این‌که تحریم‌های جدید علیه ایران، دفتر خامنه‌ای را مستثنی نمی‌کند، گفت که ممکن است این تحریم‌ها سال‌ها ادامه داشته باشد.

  رئيس‌جمهوری آمریکا همچنین توافق هسته‌ای سال 2015با ایران را «فاجعه»توصیف کرد.

  او همچنین پس از امضای فرمان اجرایی، تاکید کرد که آماده مذاکره با ایرانی‌ها است«اگر آن‌ها مایل باشند».

  ترامپ گفت:‌ «پیام من به خامنه ای این است که تلاش کند به جای این سیاست ویرانگر، ایران به کشوری بزرگ تبدیل شود».

  رئیس‌جمهوری آمریکا متعهد شد هرکس که با خامنه‌ای همکاری کند، از دسترسی به نظام مالی جهانی منع شود.

  امضای این دور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران توسط ترامپ در کاخ سفید، نشانه‌ای از عزم دولت آمریکا برای مقابله با سیاست‌های ایران باشد.

  معمولا این دور از تحریم‌ها را وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران