فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران: سطح غنی‌سازی ایران 4.5 درصد است

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، میزان انباشت اورانیوم غنی‌سازی شده را بیش از 300 کیلوگرم دانست و در حال حاضر سطح غنی‌سازی ایران را 4.5 درصد اعلام کرد.

  انتشار خبر افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد در ایران به بیش از 300 کیلوگرم موجب واکنش برخی کشورها شد. آنها نسبت به این تغییر ابراز نگرانی کردند و خواهان پایبندی ایران به برجام شدند.

  از سوی دیگر، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در جدیدترین اظهارنظر، با تایید خبر عبور ایران از میزان غنی سازی تعیین شده در برجام، آن را 4.5 درصد اعلام کرد.

  بر اساس گزارش خبرگزاری خانه ملت، سه‌شنبه 16 ژوئیه 2019، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، درباره میزان انباشت اورانیوم غنی‌سازی شده گفت: «در حال حاضر میزان انباشت اورانیوم غنی سازی شده بیش از 300 کیلوگرم است و سرعت انباشت افزوده می‌شود. در واقع غنی‌سازی همانند لوکوموتیوی می‌ماند که هر چه به جلو می‌رود بر سرعتش افزوده می‌شود؛ در حال حاضر سطح غنی‌سازی ایران 4.5 درصد است.» او از عدم عبور ایران از غنی‌سازی 4.5 درصد خبر داد و بر ماندن در این سطح تاکید کرد.

  دفتر ریاست جمهوری فرانسه در واکنش به گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران، افزایش سطح غنی سازی ایران را محکوم کرد.

  ایران، بعد از پایان مهلت 60 روزه به اتحادیه اروپا در زمینه عدم انجام تعهداتش مطابق توافق هسته‌ای، گام دوم کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که بر اساس آن قرار شد از تاریخ 7 ژوئیه 2019، میزان غنی سازی اورانیوم ایران از 3.67 درصد بالاتر رود.

  کمالوندی، غنی‌سازی را همانند قطاری سریع السیر توصیف کرد که ایستگاه بعد از 4.5 درصد، 20 درصد است که ایران در حال حاضر نیازی به افزایش غنی‌سازی بیش از 4.5 درصد ندارد.

  او در صورت نیاز رآکتور تهران به سوخت، تا چند سال آینده، از تامین این سوخت توسط ایران خبر داد.

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، میزان غنی سازی اورانیوم در ایران را تابع دو مولفه منطق فنی و منطق سیاسی دانست که ممکن است بر اساس منطق سیاسی میزان و درصد غنی‌سازی‌ تغییر کند؛ همان‌گونه که بر اساس این منطق غنی سازی‌ها محدود شد.

  جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا نسبت به افزایش میزان اورانیوم غنی سازی شده و عبور از حد مجاز تعیین شده در برجام ابراز نگرانی کرد. جرمی هانت از ایران خواست تا اقدامات دیگری مغایر با مفاد برجام انجام ندهد.

  او همچنین بر تلاش بریتانیا برای حفظ توافق هسته‌ای به عنوان کشور امضاکننده برجام تاکید کرد.

  آلمان نیز از تصمیم ایران برای عبور از حد مجاز اورانیوم غنی سازی شده مندرج در برجام به شدت اظهار نگرانی کرد.

  منبعی در وزارت خارجه آلمان به خبرگزاری رویترز در این باره گفت: «ما از ایران می خواهیم مسیرش را تغییر دهد و بیشتر از این توافقنامه هسته‌ای را تضعیف نکند.»

  این منبع گفته است که آلمان به همراه دیگر کشورهای امضاءکننده برجام به دقت اقدامات بعدی را مورد توجه قرار خواهد داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران