فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خامنه‌ای تهدید کرد «دزدی دریایی» انگلیس بی‌جواب نمی‌ماند؛ اروپا را پُررو نامید

  در پی توقیف نفتکش ایرانی حامل نفت خام برای پالایشگاه بانیاس سوریه توسط نیروی دریایی بریتانیا در سواحل جبل الطارق رهبر جمهوری اسلامی ایران هم به دیگر مسئولان جمهوری اسلامی پیوست که پیشتر تهدید کرده بودند که این اقدام بریتانیا بی‌جواب نخواهد ماند.

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای، پیش از ظهر روز سه‌شنبه 16 جولای در دیدار با ائمه جمعه گفت: «آفت بزرگ دولت‌های غربی تکبر آنها است. اگر دولتِ مقابل آنها دولت ضعیفی باشد این تکبر کار خود را می‌کند اما اگر کشوری باشد که واقعیت آنها را دید و شناخت و ایستاد، آنها زمین می‌خورند.»

  رهبر نظام در ایران افزود: «الان در قضایای بین ما و اروپایی‌ها، علت اینکه مشکلات باقی می‌ماند، تکبر آنها است. به گفته وزیر خارجه ما که زحمت هم می‌کشد، اروپا یازده تعهد داشته و به هیچکدام عمل نکرده. وزیرخارجه که ملاحظات دیپلماتیک دارد، بصراحت این را دارد می‌گوید.»

  خامنه‌ای با تأکید بر این‌که کشورش به تعهدات خود بر اساس برجام پایبند بوده در ادامه گفت: «اما، ما چه [کردیم]؟ ما به آن تعهدات و چیزی بالاتر از آن عمل کردیم. حالا که ما شروع کردیم به کاهش دادن تعهدات، آنها می‌آیند جلو. خب پُرروها! شما که به یازده تعهدتان عمل نکردید؛ حالا ما تازه شروع کردیم به کم کردن تعهدات و این فرایند قطعاً ادامه پیدا خواهد کرد.»

  «انگلیس خبیث»

  خامنه‌ای عنوان کرد: «در بین این توقعات بی‌مورد، انگلیس خبیث دزدی دریایی می‌کند و کِشتی ما را می‌دزدد؛ جنایت می‌کنند و شکل قانونی به آن می‌دهند.»

  او در ادامه تهیدی کرد «جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند و در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد.»

  نفتکش توقیف شده ایران

  دولت جبل الطارق پنجشنبه 4 ژوئیه اعلام کرد یک ابر نفت‌کش را که علیرغم تحریم‌ها به سوریه می‌رفت را توقیف کرده است.

  به گزارش خبرگزاری‌ها، فابیان بیکاردو رئیس دولت این منطقه بریانیایی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تمام دلایل برای رسیدن به این باور که کشتی گریس 1 محموله نفت خام خود را به پالایشگاه بانیاس منتقل می‌کرد وجود دارد. این نهاد تحت تحریم‌هایی قرار دارد که از سوی اتحادیه اروپا علیه سوریه اعمال می‌شود».

  او ادامه داد که آژانس‌های اجرای قانون و تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا، صبح پنجشنبه بالای نفت‌کش رفتند. او ادامه داد: «این اقدام با موافقت من صورت گرفت. هیئت بندر و نهادهای اجرای قانون تلاش کردند تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا را در این عملیات همراه کنند».

  شایان ذکر است که نظام سوریه هفته گذشته اعلام کرد شماری از لوله‌های نفت دریایی در پالایشگاه شهر ساحلی بانیاس، در معرض عملیات خرابکاری قرار گرفت.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه پس از آن یک منبع در وزارت نفتو فرآورده‌های نفتی نظام سوریه گفت که پالایشگاه بانیاس طی چند روز اندک آینده، فعالیت خود را از سر خواهد گرفت. او افزود که یک نفت‌کش آماده پیاده کردن محموله خود از نفت خام، وجود دارد.

  بانیاس تحت کنترل روسیه

  پالایشگاه بانیاس در شمال شهر بانیاس واقع در ساحل غربی سوریه، تحت کنترل روسیه پشتیبان نخست نظام سوریه قرار دارد.

  شایان ذکر است که از سال 2011، اتحادیه اروپا شرکت ملی نفت سوریه را در فهرست شرکت‌های تحت تحریم قرار داد. شماری از شرکت‌ها و شخصیت‌های نزدیک به نظام سوریه نیز از سوی اتحادیه اروپا تحریم شدند.

  سال 2018 اتحادیه اروپا تمدید تحریم‌های سوریه را به مدت یک سال دیگر اعلام کرد. بنا بر این اعلام، این اقدام «به مقتضای قوانین اتحادیه اروپا و در واکنش به ادامه سیاست سرکوب نظام علیه غیرنظامیان» صورت گرفت.

  تبلیغات