.
.
.

نخستین دادگاه علنی رسیدگی به پرونده نجفی برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نخستین دادگاه رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی به جرم قتل همسر دومش، میترا استاد، صبح امروز شنبه 13 ژوئیه 2019 به صورت علنی در سالن اجتماعات امام خمینی، به ریاست قاضی کشکولی رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران برگزار شد.

خبرگزاری‌های ایران امروز گزارش دادند که رئیس دادگاه از تلاش برخی دستگاه‌های اجرایی برای دخالت در این پرونده خبر داد.

او این پرونده را یک پرونده قتل خانوادگی دانست و اعلام کرد که در این جلسه زهرا نجفی و علیرضا ببری و آقازاده، مسعود استاد و معصومه رشیدیان خبرنگار انصاف نیوز به عنوان مطلع در جلسه حاضرند و اولیای دم در جلسه حضور پیدا نکردند (به جز مسعود استاد برادر مقتول در دادگاه حاضر بود)

در ادامه جلسه دادگاه، قاضی شهریاری، نماینده دادستان، اتهامات محمدعلی نجفی را مباشرت در قتل عمدی همسر دوم خود، میترا استاد، 36 ساله با سلاح گرم و دوم حمل و نگهداری سلاح و مهمات جنگی غیرمجاز و دیگر ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح غیرفوتی اعلام کرد.

او در ادامه از پیدا شدن یک دست نوشته که در آن نوشته شده: «در یک سال گذشته تلاش زیادی کردم تا بدون خونریزی و توافق مشکلات را حل کنیم اما هیچ راهکاری را مبنی بر طلاق توافقی و گرفتن تمام حقوق خود را نپذیرفت. در این دست نوشته تاکید شده بود همسر دوم من بارها تهدید کرده بود با مردان اجنبی که شما به آنها حساس هستید همبستر خواهم شد و تا این کار را انجام ندهم دست بردار نخواهم بود و شروع کرد به تماس گرفتن با مردانی که در گذشته با آنها سر و سری داشته است. از نظر من مهدورالدم بودن وی ثابت شده بود و بارها مرا تهدید می‌کرد تا این روابط زشت را انجام ندهم دست بردار نخواهم بود و دیگر خسته شده بودم و بارها مرا مورد تهدید و توهین‌های زشت قرار می‌داد.»

شهریاری افزود: «در این یادداشتی که از متهم به دست آوردیم قید شده که برخی نهادها وارد قضیه شدند و در نتیجه علی رغم میل من، میترا استاد به عقد دائمی با مهریه هنگفت درآمد.»

در اینجا قاضی کشکولی از نماینده دادستان خواست اعلام برخی مطالب در دادگاه غیرعلنی باید باشد و شهریاری در پاسخ اعلام کرد که این مطالب در کیفرخواست آمده است.

شهریاری در ادامه اظهار کرد که آلت قتاله یک سلاح کمری برتا است که تا 27 بهمن سال 1394 دارای مجوز بوده اما بعد از آن تمدید نشده و متهم به این مسئله اعتراف دارد.

نماینده دادستان، از عدم وجود شاهد هنگام وقوع جنایت خبر داد. فقط راننده نجفی پس از وقوع این حادثه، پای چپ نجفی را خون‌آلود دیده است.
او در ادامه توضیح داد: «گلوله طبق نظریه کارشناس از فاصله بیش از یک متر و کمتر از پنج متر شلیک شده است.»

سرپرست دادسرای ویژه قتل تهران، بر اساس یک برگ دست‌نوشته در منزل متهم، عدم قبول پیشنهاد طلاق، اختلافات خانوادگی، تماس با برخی افراد و مهدورالدم بودن را انگیزه متهم از قتل عنوان کرد. متهم همچنین در دستنوشته دیگری که در منزل دختر وی یافت شده، ارتباط با برخی افراد و توهین و تهدید را انگیزه قتل بیان کرده بود.

شهریاری، مطابق تحقیقاتی که از افرادی با نام‌های حسین، نرگس، فرشته، داوود و جواد انجام شده از عدم وجود رابطه نامشروع مقتول با این افراد خبر داد.

او اعلام کرد که طبق اظهارات پزشکی قانونی متهم هیچگونه مشکل روانی در زمان وقوع قتل نداشت.

شهریاری از حضور اولیای دم مقتول یعنی پدر، مادر و فرزند میترا استاد برای درخواست قصاص، در شعبه بازپرسی خبر داد.

رئیس دادگاه از معصومه رشیدیان خبرنگار انصاف نیوز نیز خواست که در جایگاه قرار بگیرد.

رشیدیان با حضور در جایگاه گفت: «یک سال پیش در زمان استعفای آقای نجفی گزارشی تحت عنوان نقش پرستوها در حذف سیاستمداران منتشر شد. همزمان اخباری درباره حضور زنی در زندگی نجفی منتشر شد. من برای برقراری تماس با آقای نجفی تلاش کردم که بی نتیجه ماند. اما وقتی عکس‌های دو نفره ایشان منتشر شد نامشان دوباره بر سر زبان‌ها افتاد. بار دیگر با خانم استاد تماس گرفتیم که تماس‌های بعدی از سوی خانم استاد صورت گرفت. مصاحبه اول آبان 97 بود و تماس بعدی ایشان دی ماه و تماس آخرشان روز پیش از حادثه بود. در مصاحبه دوم مسائل خصوصی را مطرح می‌کردند که برای درج در رسانه سیاسی موضوعیت نداشت اما از ایشان خواستم به دفتر بیایند. خانم استاد تاکید داشتند صدایشان ضبط می‌شود و گفت مدارکی دارند که نشان می‌دهد نجفی قول‌هایی به او داده است.»

او در ادامه توضیح داد: «در مصاحبه دوم گفته بودند که در زندگی شخصی مشکل دارند. یک بار هم دو عکس نوشته برایم فرستاد با این مضمون که سکوت کنندگان همراه ظلم هستند. در آخرین تماسی که گرفتند گفت که نجفی همسر اول خود را طلاق داده و من می‌خواهم این را رسانه‌ای کنم چون ایشان قول‌هایی داده است ولی اموال خود را به همسر و دخترش داده است.»

قاضی کشکولی، رئیس دادگاه، حدود ساعت 12 ظهر، پایان اولین جلسه رسیدگی را اعلام کرد و گفت که جلسه بعدی رسیدگی به این پرونده، ساعت 9 صبح روز چهارشنبه خواهد بود.

در حاشیه دادگاه وکیل مدافع نجفی از تلاش برای مذاکره با خانواده مقتول خبر داد.

او درباره اظهارات نجفی در خصوص مهدورالدم بودن مقتول که در کیفرخواست آمده است، گفت: «این موضوع در جلسات غیرعلنی باید مطرح شود. این موضوع به خانواده و به مذاکرات صدمه میزند. امیدواریم مطرح نشود.»

گفتنی است، همسر محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران 7 خردادماه به ضرب گلوله به قتل رسید.

عصر همان روز قاضی شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران از اعتراف نجفی به قتل همسرش خبر داد.

نجفی در دادسرای جنایی تهران انگیزه خود برای قتل را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

محمدعلی نجفی، سیاستمدار اصلاح طلب، وزیر علوم دولت‌های دهه 60، وزیر آموزش و پرورش دولت هاشمی‌رفسنجانی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت محمد خاتمی، عضو دوره سوم شورای اسلامی شهر تهران، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مشاور اقتصادی دولت حسن روحانی و دوازدهمین شهردار تهران بود