.
.
.

رویترز: کارکنان بازداشت شده نفتکش ایرانی بدون اتهام آزاد شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رویترز از آزادی کارکنان و خدمه نفتکش توقیف شده ایرانی در جبل الطارق خبر داد.

بر اساس این گزارش، شنبه 13 ژوئیه 2019، پلیس جبل الطارق اعلام کرد که همه چهار پرسنل بازداشت شده نفتکش ایرانی را بدون اتهام و به قید وثیقه آزاد کرده است.

پس از توقیف این کشتی، ناخدای آن و سه افسر توسط پلیس جبل الطارق بازداشت شده بودند.

بر اساس اعلام پلیس جبل الطارق، ناخدا و افسر عرشه بازداشت شده این نفتکش دارای تابعیت هندی و سایر خدمه از اتباع اوکراین و پاکستان هستند.

هنوز هیچ اتهامی به خدمه بازداشت شده نفتکش ایران وارد نشده است.

نیروهای جبل‌طارق به همراه نیروی دریایی بریتانیا 4 ژوئیه، نفتکش گریس-1 را که متعلق به ایران است، در حال عبور از تنگه جبل‌طارق توقیف کردند.

مقصد این نفتکش، سوریه بود و دلیل توقیف آن، نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه بود. اما ایران با محکوم کردن این اقدام بریتانیا، اعزام این نفتکش به سوریه را به طور کلی رد کرد و این موضوع را بهانه نیروی دریایی بریتانیا در اقدام خصمانه علیه ایران عنوان کرد.

در واکنش به این توقیف، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با تهدید بریتانیا خطاب به این کشور گفت: «شما آغازگر ناامنی هستید و تبعات آن را بعداً درک خواهید کرد.»

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز، با انتشار پستی در صفحه توییتر در واکنش به توقیف این نفتکش اعلام کرد که اگر بریتانیا نفتکش مذکور را رفع توقیف نکند، وظیفه دستگاه‌های مسئول، اقدام متقابل و توقیف یک نفتکش بریتانیایی است.

پس از این اظهارنظرهای تهدیدآمیز مقامات ایران، وزارت دفاع آمریکا، از تلاش پنج قایق تندرو ایران برای تصرف یک نفتکش بریتانیایی در خلیج‌فارس و عقب نشینی آنها با دخالت ناو انگلیسی اچ ام اس مونت رز، خبر داد. هر چند روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه ای این خبر را تکذیب کرد.