.
.
.

همزمان با مذاکرات ایران و کُردها: افراد مسلح کُرد 3 عضو سپاه پاسداران را کشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با انتشار اخباری درباره مذاکرات حکومت ایران با احزاب کُرد در نروژ، یک گروه مسلح کُرد روز سه‌شنبه 9 ژوئیه 2019 یک افسر عالی‌رتبه و دو عضو سپاه پاسداران را کشت.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در پی حمله یک گروه مسلح در پیرانشهر در غرب ایران، سرهنگ حاصل احمدی و دو نفر دیگر به نام‌های ستار پیروتی و امید ملازاده کشته شده و فرد دیگری به نام شورش قادری زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

حبیب شهسواری، از فرماندهان سپاه استان آذربایجان غربی به خبرگزاری تسنیم گفت: «این حمله در ورودی شهر پیرانشهر رخ داد و به خودروی سپاه پاسداران تیراندازی شد.»

هنوز هیچ یک از احزاب کُردی که شاخه مسلح دارند و در اقلیم کردستان عراق فعالیت می‌کنند، مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته، با این حال برخی فعالان کُرد در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که سه گروه مختلف کُرد به شکل غیررسمی مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته‌اند.

این فعالان کُرد شبکه‌های مجازی نوشته‌اند که سرهنگ حاصل احمدی، فرماندهی عملیات پیگرد نیروهای کُرد در کوه‌های صعب‌العبور بین ایران و عراق را بر عهده داشته و پیش از این نیز بارها مورد هجوم قرار گرفته بود.

این هجوم بخشی از رویارویی‌های مکرر بین احزاب کُرد و سپاه پاسداران است که گاه و بی‌گاه مقرهای این احزاب را بمباران می‌کند.

در روزهای گذشته مخالفان کُرد در ایران گزارش کرده‌اند که نمایندگانی از حکومت ایران در اسلو، پایتخت نروژ با کُردهای مخالف رژیم دیدار کرده تا مقدمات گفتگو با چهار حزب کرد ایرانی، حزب دمکرات کردستان، حزب دمکرات کردستان ایران، حزب کومله کردستان ایران و حزب کومله زحمتکشان کردستان، به عنوان اعضای "مرکز همکاری احزاب کردستان ایران" را مهیا کنند.

منابع کُردی «العربیه.نت» گزارش کردند که این مذاکرات در سه مرحله بین احزاب فوق‌الذکر و مقامات ایرانی از جمله یک افسر اطلاعاتی ایران در آلمان و نروژ صورت گرفت.

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که ایران تهدید کرد در صورت حمله آمریکا به ایران و پیوستن کُردها به آمریکا، پایگاه‌های این احزاب در کردستان عراق را بمباران کند.

ایران از این حزب‌های کُرد چپ‌گرا خواست که سلاح خود را بر زمین گذاشته و با ایران توافقنامه‌ای امضاء کنند که براساس آن، در کنار هیچ نیروی مخالف ایران نایستند، در مقابل ایران نیز به آنها اجازه خواهد داد فعالیت‌های خود در داخل خاک این کشور را تحت عنوان سازمان‌های سیاسی مسالمت‌آمیز ادامه دهند.

ایران همچنین به دولت اقلیم کردستان فشار می‌آورد که حضور و فعالیت این احزاب در خاک کردستان را ممنوع اعلام کند و سلاح آنها را ضبط کند، یا آنکه با آنها به مثابه نیروی دشمن برخورد شود. این موضوع سبب شد که دولت اقلیم کردستان رهبران این احزاب را برای مذاکره با ایران تحت فشار قرار دهد.