.
.
.

تشکل‌های دانشجویی به محکومیت مهدی حاجتی اعتراض کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

68 تشکل دانشجویی طی بیانیه‌ای به محکومیت مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز، اعتراض کردند و خواستار شفافیت این پرونده و اطلاع‌رسانی مسئولان ذیربط شدند.

بازداشت مهدی حاجتی، عضو جوان شورای شهر شیراز به دلیل حمایت از دو بهایی، پیش از این، واکنش‌ تعدادی از نمایندگان مجلس ایران و فعالان مدنی را به دنبال داشت، امروز چهارشنبه 10 ژوئیه نیز دانشجویان با صدور بیانیه‌ای نسبت به حکم صادر شده برای این فرد اعتراض کردند. در این بیانیه که بخش‌هایی از آن، در خبرگزاری ایرنا منتشر شده، با اشاره به اظهارنظر توییتری مهدی حاجتی عضو شورای شهر شیراز، از حکم وی انتقاد شده است.

دانشجویان، حاجتی را به دور از بده بستان‌های سیاسی دانستند و عملکرد او را در راستای مبارزه با فساد مالی و دفاع از حقوق شهروندی توصیف کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «او به‌ عنوان نماینده شهر شیراز، بارها و بارها مقابل بی‌قانونی ایستاد و با ارائه دلایل و شواهد متقن به مقابله با موارد پایمال شدن حقوق شهروندی و قوانین شهری پرداخت. مخالفت با طرح توسعه شاهچراغ در پی تخریب خانه‌های بافت تاریخی میراث فرهنگی…، افشای پرونده نابودی باغات قصردشت، مقابله با ساخت سد تنگ سرخ…، عدم‌ تغییر کاربری منفعت طلبانه و راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری ازجمله مواردی است که در این سال‌ها توسط وی پیگیری شده است.»

مهدی حاجتی اکنون در حال گذراندن محکومیت خود به جرم فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی است.

تشکل‌ها در این بیانیه پرسیده اند که چگونه می‌توان انتقادات در جهت اصلاح امور، مطالبات، احراز حقوق شهروندی و مبارزه با فساد مالی را جرم امنیتی تلقی کرد؟

دانشجویان، جرم حاجتی را سیاسی و نه امنیتی دانسته که مطابق اصل 168 قانون اساسی، باید علنی باشد و با حضور هیئت ‌منصفه در محاکم دادگستری صورت گیرد.

دانشجویان همچنین نسبت به سکوت مطلق اکثر اعضای شورا ابراز تعجب و تأسف کرده‌اند.

خبرگزاری ایرنا اعلام کرد که لیست 68 تشکل امضاکننده بیانیه که اسامی دانشگاه‌ها از 20 استان در آن به چشم می‌خورد به این رسانه ارسال شده است.

علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان فارس، پیش از این، درباره حکم صادر شده برای حاجتی به خبرگزاری میزان گفت: «صرف نظر از اینکه این فرد با یک فرقه ضاله ارتباطی داشته یا فقط از این فرقه ضاله دفاعی کرده است یا خیر، اتهامات دیگری در سایر جرائم عمومی علیه وی مطرح است که قاضی در حال تحقیق در این خصوص می‌باشد.»

او انتقادات از دستگاه قضایی را با عنوان «غوغاسالاری و تبلیغات سیاسی» توصیف کرد.

بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس ایران نیز نسبت به بازداشت مهدی حاجتی به دلیل پشتیبانی از حقوق بهائیان، اعتراض کرد.

او یک اظهارنظر عضو شورای شهر را که با چنین واکنشی باشد، نگران‌کننده و موجب تشویش اذهان عمومی دانست.

پارسایی، دانستن دفاع از حقوق شهروندی با حمایت از یک فرقه را نادرست توصیف کرد و به ایستادگی حاجتی مقابل تخریب اماکن تاریخی شیراز برای توسعه حرم شاهچراغ و تهدید به پرونده سازی برای او اشاره کرد.