.
.
.

ایران... مذاکره با کردها در نروژ و گلوله‌باران آنها در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع در حزب دموکرات کردستان ایران به العربیه فارسی گفت که سپاه پاسداران صبح امروز منطقه جوانرود و سیدکان در کردستان عراق را به منظور هدف قرار دادن مقر احزاب کرد ایرانی با توپخانه و کاتیوشا زیر آتش گرفت.

به گفته شاهو حسینی عضو برجسته حزب دمکرات کردستان ایران به دنبال حملات روز گذشته «جوانان کرد» در پیرانشهر به یک خودروی سپاه پاسدارن و کشته شدن سه نفر از جمله یک فرمانده محلی سپاه، مناگق جوانرود و سیدکان توسط سپاه پاسداران گلوله باران شد که در نتیجه دختری جوان به نام زیتون و یک جوان که از کردهای عراقی هستند کشته شدند.

گلوله باران مقر حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا) و حزب دموکرات کردستان (حدک) در حالی صورت می‌گیرد که طی روزهای اخیر گزارش‌هایی درباره مذاکره چهار حزب برجسته کرد و یک هیئت دولت جمهوری اسلامی با میانجیگری نروژ در اسلو صورت گرفته است.

شاهو حسینی به العربیه گفت که حملات روز گذشته به اعضای سپاه پاسداران توسط «گروه‌های خودجوش متشکل از جوانان کرد که از وضعیت موجود به ستوه آمده‌اند» صورت گرفته است.

او تاکید کرد که هیچکدام از گروه‌های کرد دست به این حملات نزده‌اند اما جمهوری اسلامی با حمله به مقر احزاب کرد در کردستان عراق می‌خواهد دولت اقلیم کردستان عراق را تحت فشار قرار دهد تا در قبال احزاب کرد ایرانی موضع‌گیری کند.

روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهداء وابسته به نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران، شب گذشته با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت کشته شدن سه عضو سپاه در درگیری مسلحانه در پیرانشهر نسبت به اقدامات تلافی‌جویانه هشدار داد.

در این بیانیه اعلام شد که سه تن از پاسداران «پیشمرگه مسلمان کُرد»، حاصل احمدی، ستار پیروتی و امید ملازاده کشته و یک نفر دیگر مجروح شده است. حاصل احمدی، سرهنگ و از فرماندهان محلی سپاه بوده است.

در بیانیه قرارگاه حمزه سیدالشهداء تاکیده شده است: «قطعاً به زودی، انتقام این شهید سرافراز به دستِ عشایر هوشیار و همیشه همراه با انقلاب اسلامی و همرزمانش، از اشرار و تروریست‌های مورد حمایت سرویس‌های جاسوسی غربی و صهیونیستی گرفته خواهد شد.»

امروز چهارشنبه گزارش‌هایی منتشر شده که تأکید دارد گروهی به نام «مدافعان شرق کردستان» (کردستان ایران)، با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت حمله دیروز در پیرانشهر را پذیرفته‌اند.

گفته شده که «مدافعان شرق کردستان»، یک هسته نظامی نزدیک به حزب دموکرات کردستان (حدک) است.