.
.
.

بازداشت عضو شورای شهر تهران به دلیل نشر تلاوت زن در اینستاگرام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران که برای چند ساعت بازداشت شده بود، منتشر کردن یک پست اینستاگرامی که در آن یک خواننده زن «ربنا» را تلاوت می‌کرد به عنوان دلیل دستگیری خود اعلام کرد.

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، صبح امروز، یکشنبه 7 ژوئیه 2019 در جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران در مورد جلسه‌ی بازپرسی روز گذشته‌اش که منجر به بازداشت چند ساعته‌اش شد، گفت: «حدود سه الی چهار هفته قبل تماس تلفنی با یک شماره چهار رقمی دریافت کردم که فرد پشت خط خود را از پلیس امنیت اخلاقی معرفی کرد و انتظار داشت که فردای تماس به پلیس مراجعه کنم اما به او گفتم که صرف تماس تلفنی امکان حضور نیست و اگر نیازی به مراجعه من هست باید دعوت‌نامه یا احضاریه بدهند.»

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، او از ارسال احضاریه به خود در تاریخ 26 خرداد ماه خبر داد که مطابق آن باید ظرف مدت پنج روز مراجعه می‌کرد وگرنه جلب می‌شد.

مطابق گفته حق‌شناس، پس از پیگیری موضوع مشخص می‌شود که انتشار یک پست اینستاگرامی در شب 23 ماه رمضان دلیل این احضار بود که در آن صوتی از خواننده‌ای به نام «لیلا تهرانچی» که آیه 7 و 8 سوره آل‌عمران را قرائت می‌کرد. در ادبیات ایران این دو آیه به دعای ربنا معروف است.

او اعلام کرد که اتهام وارد شده تشویق مردم به فساد بوده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، ضمن اعتراض به این اتهام آن را فاقد ماده قانونی جرم‌انگاری دانسته بود.

بر طبق اظهارات حق شناس، در نهایت برای او قرار وثیقه‌ای به مبلغ 200 میلیون تومان در نظر گرفتند که چون توان پرداخت آن را نداشته به بازداشتگاه فرستاده شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در ادامه بیان کرد: «تا اینکه نهایتاً در ساعت 5 عصر سه تن از اعضای شورای شهر به دادسرا آمدند و تلاش کردند که پست اینستاگرامی را برداشته و یادداشت دیگری را بنویسند. بازپرس مصر بود که من پست اینستاگرامی را بردارم و من گفتم اگر این مساله حکم قضایی شود قبول می‌کنم، نهایتاً از آنجایی که اعضای شورا اصرار داشتند که ما یک کار جمعی می‌کنیم و ممکن است مشکلاتی ایجاد شود من قبول کردم که توضیحات بازپرس را در صفحه ایسنتاگرام خود بنویسم. قرار شد پست مذکور را حذف کرده و متن دیگر جایگزین شود و این متن نیز تا پایان جلسات دادگاه در صفحه‌ام بماند و حالا منتظر ادامه روند دادگاه هستیم.»

گفتنی است، خوانندگی زنان در ایران به دلیل اعتقاد مراجع تقلید به حرام بودن شنیدن صوت زنان، با چالش‌های زیادی روبرو است.

پیش از این و در دولت پیشین زمانی که موضوع خوانندگی زنان مورد توجه و تأکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت قرار گرفت، منجر به مطرح شدن استیضاح او در مجلس شد.

در سال 2014، زمانی که احمد جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود مجوز خوانندگی به یک زن داده شد، نوشین طافی خواننده ای که توانست از وزارت ارشاد مجوز بگیرد، پیش از آن چندین تک خوانی در کارنامه خود داشت. این اقدام وزارت ارشاد با واکنش هایی از سوی اصولگرایان روبرو شد و برخی از آنها صدور چنین مجوزی را به معنای پایمال شدن خون و ارزشهای شهدای انقلاب دانستند.